I skuggan av Joakim Bååks återkomst till LIF Lindesberg har flera andra nyheter slagit ner runt laget. En av dessa är att Ricky Nordahl slutar med handbollen, blott 26 år gammal. Hur framtiden blir för Richard Eriksson och Jacob Nelson är inte klart ännu.
Det var inte bara Joakim Bååk som presenterades som ett nyförvärv på dagens sponsorlunch. LIF Lindesberg meddelade där även att Alexander Johnsson och William Domås lämnar efter mindre än ett år i klubben. Men duon är inte de enda som försvinner från laget.
Under onsdagen gav Herman Arenvang även beskedet att Ricky Nordahl slutar med handbollen. Kantspringaren har tillhört LIF sedan gymnasietiden och har blivit omåttligt populär för sitt energiska spel. Att han nu slutar endast 26 år gammal är resultatet av att han fått sitt andra barn.
– Ricky har ju visat vägen med sitt sätt att agera, att spela försvarsspel och att träna. Det är klart att vi tappar allt det. Och då måste vi fylla ut det med något annat, konstaterar Arenvang som får ett hål i truppen att fylla.
– Vi tappar inte lika mycket i kantspelet, han är så klart jättebra där med. Men framförallt är det hans försvarsspel och hans elakhet som vi tappar.
Inget klart med ”Solis” och Nelson
– Ricky är en oerhörd karaktärspelare och har blivit en av Allsvenskans bästa vänsterkanter. Han är en attitydspelare, en sån som alla vill ha i sitt lag och som motståndarna hatar. Det är en fantastisk kille och jag önskar honom allt gott, hälsar Sébastien Ehnevid som spelat tillsammans med Ricky under flera år.
Samtidigt som Ricky säger adjö till LIF följer andra spelare med in i framtiden. Två av dessa är Gustaf Ekström och Sebastian Hammar, som båda förnyat sina kontrakt i veckan. Just Hammar är en av Arenvangs lösningar på den vänsterkant som Ricky Nordahl nu lämnar efter sig.
– Bashkim (Gashi) tror vi mycket på, han har stora kvaliteter. Sen har vi Hammar, som har spelat där tidigare och vi kan använda honom där. Vi kommer inte att köpa in någon ny på den kanten, förklarar tränaren.
För tillfället har LIF fjorton spelare klara till nästa säsong. Flera platser finns kvar att fylla ut, platser som eventuellt kan bli vigda åt Richard ”Solis” Eriksson och Jacob Nelson. De båda LIF-profilerna står utan kontrakt och diskussioner förs om framtiden.
Även på ledarsidan finns arbete kvar att göra. Klart är att Herman Arenvang fortsätter att träna laget, men vem han får vid sin sida är inte fastställt. Trots att en rad pusselbitar måste läggas kan Arenvang slå fast att lagbygget är i fas.
– Det här laget kommer ju inte att gå upp i Elitserien. Vi måste ju fylla på vår högersida. Men det är ett bygge som är nog så gott så här års.
LIF Lindesbergs trupp:
Albin Järlstam
Bashkim Gashi
Fatlum Ahmeti
Freddy Lindblad
Gustaf Ekström
Jesper Jakobsson
Jesper Nilsson
Joakim Bååk
Karlo Seric
Niklas Jansson
Oskar Erixon
Rasmus Martinsson
Sebastian Hammar
Sébastien Ehnevid
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.