Om alla gör det så måste det väl vara OK? Antalet svenskar som på något sätt fuskar till sig bidragspengar är stort. Och i stort sett alla känner någon som fuskar eller har fuskat till sig pengar någon gång. Men alla blundar för problemet.
Enligt en helt ny Temoundersökning känner var femte svensk någon som fuskat till sig bidrag i någon form. Samtidigt menar vissa att det är betydligt fler än var femte person som känner till någon bidragsfuskare.
Ser man grannen sno morgontidningen från en annan granne – ja, då är det solklart vad som ska göras. Men om samma granne stolt berättar hur han lurat till sig bidrag han ej är berättigad till – då rycker man på axlarna. Alla gör ju likadant ändå så.
Moderatledaren Fredrik Reinfeldt kommenterar bidragsfusket och nonchalansen från allmänheten som ”ett självkontrollsystem i haveri” i samband med att undersökningen presenterades.
Ond cirkel
Kunde bara en liten del av det omfattande fusket förhindras, så skulle det innebära en stor besparing. Till exempel kunde det ge bättre skolmaterial eller några extra vårdplatser.
I takt med att fusket ökar måste det kompenseras med höjda skatter. Och så fortsätter det: mer fusk – högre skatter. Den onda cirkeln är sluten.
Enligt undersökningen är ändå majoriteten svenskar emot fusket och välkomnar hårdare straff mot dem som utnyttjar systemet på detta sätt. Av de cirka 1000 tillfrågade svarade 78 procent att de vill se hårdare straff. 11 procent av de tillfrågade svarade att de inte vill se hårdare straff mot bidragsmyglare.
Skriv och berätta
Känner du någon som har fuskat med socialbidrag, sjukpenning, bostadsbidrag, underhållsbidrag eller a-kassa? Skriv helt anonymt och ge oss din historia om hur personen i fråga gått tillväga samt vad du tycker om att det fuskas. Skriv till redaktionen här>>
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.