På onsdagsförmiddagen laddades Lindesjön på nytt med ädla regnbågar. Den årliga inplanteringen av ädelfisk, som Lindesjöns fiskevårdsområdesförening står för, är som alltid ett mycket uppskattat inslag och för alla fiskeentusiaster torde nu sommaren vara räddad. Eller?
Klockan 10 idag plumsade cirka 350 kilo ädelfisk ner i Lindesjöns vatten. Firrar som nu bara går och väntar på att göra någon lycklig – om uttrycket tillåts.
Föreningsordföranden Roland Johansson var som vanligt mycket glad att informera att årets inplantering följer tidigare års koncept gällande mängden fisk.
-Det är som tidigare ca 350 kilo och fiskar i varierande storlek. Det är lite blandat från halvkilot och några hekto plus, förklarar Roland.
Regnbågsfisket är som alltid helt gratis. Notan står Lindesjöns fiskevårdsområdesförening helt och hållet för. De enda få regler fiskefolket har att följa är att det råder max tre fiskar per person och fisketillfälle samt förbud mot trollingfiske och nätfiske.
-Vi inte haft några problem med att folk ej följer dessa regler sedan vi införde dem för ett par år sedan. Peppar, peppar, kanske man skall säga, tillägger Roland.
Missförstånd
På grund av ett missförstånd fick varken LindeNytt eller Bp på plats några foton på själva utsättningen av fisken. Tillsammans med Roland Johansson stod vi snällt och väntade in tankbilen enligt överenskommelse på utsatt plats och tid. Men klockan gick och samtalsämnena började sina. Och även tålamodet. Och ingen bil syntes till.
Cirka 15-20 minuter över tio – och fortfarande ingen tankbil i sikte – stampade Roland allt mer otåligt i grästuvorna nedanför Oscarsparken och tänkte högt om bilens frånvaro. I samma stund ser undertecknad vad som ser ut som en mindre lastbil ett hundratal meter norrut, på Strandpromenaden. Jodå, visst var det ”fiskbilen” vi såg mellan träden långt där borta. En rask promenad på 2 minuter senare fick såväl tidningar som ordföranden Herr Johansson konstatera att själva utsättningen redan ägt rum.
-Skulle inte fisken i här, utbrast leveransansvariga med ett halvsnett leende.
Rörande värre
Men dramatiken var inte slut med detta. Vid utsättningen hade nämligen ett av rören som använts lossnat och farit ut ett tiotal meter i sjön. Ganska snart var såväl Roland Johansson och leveransfolket som förbipasserande och boende i Palmgrenska Huset engagerade i att försöka få in röret till stranden igen.
Karl Porath var först att hjälpa till. Hjälpvänligt greppade han två kastspön och knallade ner till strandkanten och kastandet efter röret påbörjades. Men draget nådde inte riktigt fram till röret, och ganska snart fick Herr Johansson, som lånade ett av spöna, snurra på linan och trasslet var ett faktum.
Räddningen blev istället två herrar i en kanot. Dessa lyckades få in röret igen. Kommentaren från leverantören av fisken: ”Det är ju rörande…”
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.