Philip Gehrmans semifinalspöke lever vidare. Helgen i Höljes tog precis som de andra EM-deltävlingarna stopp i semin, den här gången på grund av bilproblem. Men Philip kunde trots det njuta av rallyfesten.
Philip Gehrman åkte till Höljes med stora förväntningar. Rallycrossfesten hade det här året slagit nya rekord, med uppemot 40 000 sålda förköpsbiljetter och Lindesbergaren siktade på seger. När tävlingarna drog igång tidigt på lördagen började det även mycket bra för teamet.
Med en femtetid i det första kvalheatet och en fjärdetid i det efterföljande placerade sig Philip som total tvåa. Bilen kändes dock inte helt hundra, något som man försökte åtgärda med justeringar i stallet. Trots en tung start körde Philip in som trea efter lördagens tredje och avslutande kvalheat.
– Lördagen gick helt okej och man kände att farten fanns där. Men det var ändå lite konstigt att köra, styrningen var inte helt rätt med bilen. Det var nog också det som gjorde att jag inte var med i den absoluta toppen, förklarar Philip.
På söndagen tilltog sedan motorproblemen, något som gjorde att Philip åkte in som trettonde i det sista kvalheatet. Vidare till semifinal gick han dock utan problem och där skulle bilen åter vara på topp. Men så blev tyvärr inte fallet. Philip upptäckte redan vid start att något inte stod rätt till och därefter kunde han bara åka av semifinalen.
– Det kändes frustrerande och jättejobbigt att se de andra dra iväg. Det var synd att man inte fick en ärlig chans i semin, suckar Philip.
”Jäkla häftigt vid sidan av åkningen”
Uttåget var Philips fjärde raka i en semifinal den här säsongen. En trend som han har börjat att tröttna på.
– Det har blivit lite av ett semifinalspöke för bilen. Att den aldrig ska hålla till final. Men det är väl som det är, jag ser det här som ett inlärningsår och vi ligger ändå med där vi siktade på, förklarar Philip som trots finalmissen klättrade upp till en sjundeplats i EM-sammanställningen.
– Vi har farten för att kunna vinna en tävling. Därför är det synd att vi ska tappa på bilen istället.
Trots de egna motorproblemen kunde Philip njuta av helgen i norra Värmland. Höljes har gjort sig ett namn som en riktig folkfest, något som tävlingen levde upp till även i år.
– Det är obeskrivligt. Det har varit så jäkla häftigt vid sidan av själva åkningen. Jag har fått träffa mycket kompisar som sett tävlingarna och stöttat mig. Jag har även haft sponsorer på plats som både tittat på bilen och varit med i teamet, så det har varit kanon.
För Philips del väntar nu några dagars vila hemma i Lindesberg. Där kommer man inom teamet att få ordning på bilen, ladda om batterierna och sedan på onsdag rulla iväg igen. Då bär det av norrut för SM i Kalix.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.