Philip Gehrmans semifinalspöke lever vidare. Helgen i Höljes tog precis som de andra EM-deltävlingarna stopp i semin, den här gången på grund av bilproblem. Men Philip kunde trots det njuta av rallyfesten.
Philip Gehrman åkte till Höljes med stora förväntningar. Rallycrossfesten hade det här året slagit nya rekord, med uppemot 40 000 sålda förköpsbiljetter och Lindesbergaren siktade på seger. När tävlingarna drog igång tidigt på lördagen började det även mycket bra för teamet.
Med en femtetid i det första kvalheatet och en fjärdetid i det efterföljande placerade sig Philip som total tvåa. Bilen kändes dock inte helt hundra, något som man försökte åtgärda med justeringar i stallet. Trots en tung start körde Philip in som trea efter lördagens tredje och avslutande kvalheat.
– Lördagen gick helt okej och man kände att farten fanns där. Men det var ändå lite konstigt att köra, styrningen var inte helt rätt med bilen. Det var nog också det som gjorde att jag inte var med i den absoluta toppen, förklarar Philip.
På söndagen tilltog sedan motorproblemen, något som gjorde att Philip åkte in som trettonde i det sista kvalheatet. Vidare till semifinal gick han dock utan problem och där skulle bilen åter vara på topp. Men så blev tyvärr inte fallet. Philip upptäckte redan vid start att något inte stod rätt till och därefter kunde han bara åka av semifinalen.
– Det kändes frustrerande och jättejobbigt att se de andra dra iväg. Det var synd att man inte fick en ärlig chans i semin, suckar Philip.
”Jäkla häftigt vid sidan av åkningen”
Uttåget var Philips fjärde raka i en semifinal den här säsongen. En trend som han har börjat att tröttna på.
– Det har blivit lite av ett semifinalspöke för bilen. Att den aldrig ska hålla till final. Men det är väl som det är, jag ser det här som ett inlärningsår och vi ligger ändå med där vi siktade på, förklarar Philip som trots finalmissen klättrade upp till en sjundeplats i EM-sammanställningen.
– Vi har farten för att kunna vinna en tävling. Därför är det synd att vi ska tappa på bilen istället.
Trots de egna motorproblemen kunde Philip njuta av helgen i norra Värmland. Höljes har gjort sig ett namn som en riktig folkfest, något som tävlingen levde upp till även i år.
– Det är obeskrivligt. Det har varit så jäkla häftigt vid sidan av själva åkningen. Jag har fått träffa mycket kompisar som sett tävlingarna och stöttat mig. Jag har även haft sponsorer på plats som både tittat på bilen och varit med i teamet, så det har varit kanon.
För Philips del väntar nu några dagars vila hemma i Lindesberg. Där kommer man inom teamet att få ordning på bilen, ladda om batterierna och sedan på onsdag rulla iväg igen. Då bär det av norrut för SM i Kalix.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.