I torsdags genomförde räddningstjänsten en besiktning av Bistro Bellmans lokal och kunde konstatera att det endast krävdes en mindre åtgärd för att lokalen skulle godkännas för verksamheten. Detta innebär att krogen kan öppnas redan i nästa vecka.
Två dörrar behöver nya handtag, det var allt räddningstjänsten hade att anmärka på och denna mindre sak kommer åtgärdas snarast, uppger krogägaren Robert Cumussoy.
-Vi öppnar på måndag och serverar luncher, säger han med god stämma.
Ännu har inget utskänkningstillstånd utfärdats, men det kommer ske nu när lokalen fått godkänt som serveringsställe – detta enligt ett tidigare beslut från Lindesbergs kommun. Vilken dag detta kommer utfärdas är ännu inte bestämt, varför krogägaren Robert nöjer sig med att smygstarta med endast luncher till en början. Men det lär inte dröja särskilt länge innan krogen får tillstånd att servera alkohol, menar Robert.
Den 15 februari är det dags för Örebro läns första idrottsgala att gå av stapeln i Conventum kongress. Här ska idrottsutövare, ledare och klubbar som presterat något extra under året prisas. Bland kvällens nominerade kandidater finns ingen mindre än den 19-åriga supertalangen Anna Sandberg från Lindesberg som är nominerad till Årets genombrott efter att hon fullkomligt exploderat i sin karriär som som fotbollsspelare under de senaste åren.
– Det finns otroligt många duktiga idrottare i Örebro län så att bli nominerad är såklart skitkul, säger hon till LindeNytt.
I helgen gjorde Lindlöven sin sjunde match inom säsongens AllEtta. Efter en riktig bergodalbana på poängtavlan så blev det en riktig målshow i den tredje perioden, som lockade till sig ett övertidsspel. Väsby lyckades däremot med den bättre avslutningen och lyckades avgöra matchen, efter nära tre minuter i övertiden.
Tio segrar och en oavgjord match blev LIF Lindesbergs facit när Division 1-serien gick in i halvtid. Under lördagen var det på nytt dags att blåsa igång seriens andra halva. Årets första match blev en jämn strid mellan seriens två topplag, där ett straffmål blev skillnaden mellan seger och förlust.
För Filip Nyängen kom hockeyintresset redan i unga år, då han följde landslagets matcher tillsammans med sin pappa hemma i tv-soffan, men det var när han började arbeta för Örebro Hockey som intresset verkligen brann till. Nu är han klar som ny klubbchef för Lindlövens IF, ett uppdrag han ser fram emot med stora visioner inför framtiden.
– Det känns jättebra, alla förutsättningar finns för att utveckla klubben och ta nästa steg, att förbereda och stärka organisationen för att i framtiden kunna spela i hockeyallsvenskan, säger Nyängen till LindeNytt.
IFK Lindesberg slutade på en niondeplats i division 5 när årets seriespel var slut, något man siktar på att förbättra med hjälp av det mycket rutinerade nyförvärvet på tränarsidan, Niklas Christensson.
– Jag älskar att vinna och älskar utmaningar, och det här känns som en bra utmaning. Det känns som att det kan bli ett ganska roligt fotbollsår, säger Christensson.
Det har hunnit gå 40 år sedan Råsshallen i Guldsmedshyttan stod färdig för invigning. Med ideella krafter och stöd från ortens företag lyckades man tillsammans ro i hamn det omfattande byggprojektet som krävde hela 10 720 timmars arbete, och till helgen är det dags att fira jubileum.
– Vi hade arbetslag som arbetade varenda kväll och helg under tiden vi byggde hallen, och vi lyckades, berättar Gert Forsberg, tidigare ordförande för ishallskommittén som var drivande för projektet.
Tidigare i vinter bad Linde energi allmänheten att nominera sina lokala hjältar till Energiklappen. Den 4 december stängde nomineringarna, och nu har det kommunägda energibolaget utsett sina vinnare. Totalt får fem lokala eldsjälar, initiativ och projekt dela på 25 000 kronor.
LIF Lindesberg fortsätter sitt segertåg och säkrade sin sjätte raka seger under säsongens sjunde seriematch. Matchens första halvlek bjöd på en rad intressant innehåll från hemmalagets ögon, där LIF fick den överlägset bästa halvtimmen.
– Vi har jobbat rätt mycket med tajming, berättar Asso Eliassi.