Frövi Judoklubb kan vara stolta – klubbens grundare och frontfigur Björn Nyberg är utsedd till årets idrottsledare i Örebro län. Nyberg mottog priset under Örebrogalan som hölls igår och är själv mycket glad över att få all uppskattning.
– Det är jätteroligt att bli uppskattad! Man lägger trots allt ner ganska mycket tid. Det är ju inte så att man lider av det haha, man tycker att det är roligt. Men det går inte att komma ifrån att det känns bra när andra uppskattar arbetet som man lägger ner, berättar Björn.
Det är en lycklig 70-åring som LindeNytt når över telefon. Torsdagens häftiga kväll vid Conventum Congress är över, men för Björn Nybergs del kommer kvällen för alltid leva vidare.
Det var i slutet på januari som Frövi Judoklubbs tränare och grundare nåddes av beskedet att han nominerats till priset som årets idrottsledare. Igår fanns Björn på plats under Örebrogalan, ett arrangemang från Örebrokompaniet på uppdrag av Örebro kommun. Konferencier för galan var Jenny Wåhlander och evenemanget var mycket trevligt.
– Wåhlander är ju väldigt duktig. Det är viktigt med en bra konferencier, då blir det inte så utdraget och konstigt. De hade gjort ett väldigt bra förarbete och hade filmat alla nominerade, det var häftigt, förklarar Björn.
Många gratulationer: ”Det rings och det mailas”
Tillsammans med ytterligare två nominerade hade Björn Nyberg chansen på priset som årets idrottsledare. När kuvertet bröts och vinnaren lästes upp var det även Frövi Judos profil som presenterades upp på scen. Priset värdesätts högt av Björn, som under fredagen har blivit överöst av gratulationer.
– Ja, massor och det är otroligt! Det rings och det mailas och de har visat Facebooksidor med kommentarer. Det är väldigt roligt, folk som jag mött på gatan har också gratulerat.
I en tidigare intervju med LindeNytt kommenterade Björn nomineringen som ett tecken på lång och trogen tjänst. Men även om han nått över 70-strecket finns det inga som helst planer på att trappa ner. Björn Nyberg är istället fullt inställd på att fortsätta vara aktiv inom Frövi Judoklubb.
– Nej, jag tycker att det är jättekul. Samtidigt känner jag att de värdegrunder som alltid lockat mig till judon blir viktigare och viktigare. Det blir allt roligare att försöka få med barn och ungdomar i det sättet att tänka. Det tycker jag behövs i vår värld som den ser ut just nu.
Motivering till priset:
Det finns ideella ledare med en passion utöver det vanliga. Vinnaren av årets idrottsledare är av det slaget. Via sitt mångåriga engagemang har han byggt upp en verksamhet som inte bara omfattar en framgångsrik klubb, en stark elitverksamhet och ett riksidrotts-gymnasium. Han har också värnat en bred och inkluderande idrott där precis alla barn och unga är välkomna. Priset som Årets idrottsledare går därför till Björn Nyberg, grundare och förgrundsgestalt i Frövi Judoklubb.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.