Frövi Judoklubb kan vara stolta – klubbens grundare och frontfigur Björn Nyberg är utsedd till årets idrottsledare i Örebro län. Nyberg mottog priset under Örebrogalan som hölls igår och är själv mycket glad över att få all uppskattning.
– Det är jätteroligt att bli uppskattad! Man lägger trots allt ner ganska mycket tid. Det är ju inte så att man lider av det haha, man tycker att det är roligt. Men det går inte att komma ifrån att det känns bra när andra uppskattar arbetet som man lägger ner, berättar Björn.
Det är en lycklig 70-åring som LindeNytt når över telefon. Torsdagens häftiga kväll vid Conventum Congress är över, men för Björn Nybergs del kommer kvällen för alltid leva vidare.
Det var i slutet på januari som Frövi Judoklubbs tränare och grundare nåddes av beskedet att han nominerats till priset som årets idrottsledare. Igår fanns Björn på plats under Örebrogalan, ett arrangemang från Örebrokompaniet på uppdrag av Örebro kommun. Konferencier för galan var Jenny Wåhlander och evenemanget var mycket trevligt.
– Wåhlander är ju väldigt duktig. Det är viktigt med en bra konferencier, då blir det inte så utdraget och konstigt. De hade gjort ett väldigt bra förarbete och hade filmat alla nominerade, det var häftigt, förklarar Björn.
Många gratulationer: ”Det rings och det mailas”
Tillsammans med ytterligare två nominerade hade Björn Nyberg chansen på priset som årets idrottsledare. När kuvertet bröts och vinnaren lästes upp var det även Frövi Judos profil som presenterades upp på scen. Priset värdesätts högt av Björn, som under fredagen har blivit överöst av gratulationer.
– Ja, massor och det är otroligt! Det rings och det mailas och de har visat Facebooksidor med kommentarer. Det är väldigt roligt, folk som jag mött på gatan har också gratulerat.
I en tidigare intervju med LindeNytt kommenterade Björn nomineringen som ett tecken på lång och trogen tjänst. Men även om han nått över 70-strecket finns det inga som helst planer på att trappa ner. Björn Nyberg är istället fullt inställd på att fortsätta vara aktiv inom Frövi Judoklubb.
– Nej, jag tycker att det är jättekul. Samtidigt känner jag att de värdegrunder som alltid lockat mig till judon blir viktigare och viktigare. Det blir allt roligare att försöka få med barn och ungdomar i det sättet att tänka. Det tycker jag behövs i vår värld som den ser ut just nu.
Motivering till priset:
Det finns ideella ledare med en passion utöver det vanliga. Vinnaren av årets idrottsledare är av det slaget. Via sitt mångåriga engagemang har han byggt upp en verksamhet som inte bara omfattar en framgångsrik klubb, en stark elitverksamhet och ett riksidrotts-gymnasium. Han har också värnat en bred och inkluderande idrott där precis alla barn och unga är välkomna. Priset som Årets idrottsledare går därför till Björn Nyberg, grundare och förgrundsgestalt i Frövi Judoklubb.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.