Daniel Sunneson, ansvarig för blombergskas nya verksamhetsinriktning

Blombergska Bokhandeln startar verksamhet på nätet

Bröderna Nelzén som idag driver Akademibokhandeln (tidigare Bokia) startar i månadsskiftet handel med kontorsvaror där basen i verksamheten blir en ny nätsajt; blombergska.se. Verksamheten blir helt inriktad mot företag och verksamhetsområdet är i ett första skede begränsat till länet. Verksamheten kompletteras också med en säljare som kommer jobba på det mer traditionella sättet.- En nödvändig satsning som ger oss möjlighet att fortsätta med att driva bokhandel i Lindesberg, säger Olle Nelzén.

Bokhandeln som numer drivs under varumärket Akademibokhandeln startade sin verksamhet redan 1856 och är därmed Lindesbergs äldsta butik som fortfarande är i drift. Och driva bokhandel vill bröderna Nelzén gärna fortsätta med. Därför introducerar man i månadsskiftet november/december ett andra ben, försäljning av kontorsmaterial till andra företag. Basen i den nya verksamheten blir en ny näthandelsajt där man återanvänder delar av bokhandelns äldsta varumärke och nätanpassar det till www.blombergska.se.

– Satsningen är jätteviktig för oss och direkt avgörande för att överleva som bokhandel, säger Olle Nelzén.

Omfattningen av den nya verksamheten blir en satsning både på bredden och på djupet. Förutom de traditionella kontorsvarorna som block, pennor, almanackor och arkiveringsmaterial kommer också sidan innehålla profilartiklar och profilkläder samt material och utrustning för skolor och förskolor. Totalt kommer sidan innehålla cirka 12 000 artiklar från närmare 80 leverantörer.

– Vi presentera bara en del av alla varor vi kan komma åt, totalt har vi tillgång till mer än 30 000 olika artiklar, säger Daniel Sunneson. 

Daniel Sunneson är knuten till företaget som utvecklare av nätsajten och den som framöver ska ansvara för verksamhet och utveckling av den nya inriktningen. Daniel har efter över tjugo år som inköpare och försäljare av kontorsvaror stor erfarenhet av hur branschen fungerar. Som blombergskas representant på fältet kommer han kunna bistå med hjälp att anpassa inköpen av kontorsmaterial utifrån de skiftande behov som olika företag har, beroende på storlek och inriktning.

– Men vi kommer inte sälja till privatpersoner, utan vänder oss enbart till andra företag, säger Sunneson.

En titt på den ännu inte helt färdiga nätsajten imponerar. Den är sannerligen innehållsrik och uppbyggnaden är logisk och enkel att förstå. Det går smidigt att navigera mellan de olika produktområdena och varje enskild produkt har en tydlig beskrivning. Fortfarande saknas produktpriserna så någon prisjämförelse med de stora drakarna inom området får anstå ett tag till. Men menar Daniel Sunneson, blombergska.se är mer än bara en nätsajt för kontorsvaror.

– Vi är ett lokalt förankrat företag med lokalkännedom och vi kommer fokusera på att lösa problem på ett personligt sätt, säger han.

En nödvändig satsning
Det är ett känt faktum att bokhandlarna varit utsatta för en stentuff konkurrens de senaste åren. Internethandeln av böcker har ökat kraftigt de senaste åren men också stormarknader, livsmedelsbutiker likväl som bensinstationer har under flera år haft hyllor med böcker.

– Där har man exponerat kanske tio av de senaste och mest populära titlarna, medan man hos oss kan välja på upp emot tiotusen olika titlar, säger Olle Nelzén.

Konkurrensen och därmed minskad försäljning innebär att det är nödvändigt att kunna komplettera ordinarie verksamhet med något nytt, eller så väljer man att stiga av. Olle Nelzén berättar att omsättningen i butiken idag är betydligt lägre än den var för ungefär tio år sedan.

– Men vi kan inte blunda för utvecklingen, inte heller förändra den, utan vi måste se framåt och utveckla oss på ett sätt så att det även främjar butiksverksamheten. Ser man inte möjligheterna som finns och inte är föränderlig och beredd att gå nya vägar så är man rökt, säger han avslutningsvis.

Publicerad 26 november 2013 klockan 16:54

Christer Karlsson , 070-598 80 08

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Energiklapparna för 2025 är utdelade. Foto: Camilla Lagerman

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.

17 december 2025 klockan 19:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.

17 december 2025 klockan 15:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till ...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande

För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av ...

Foto: Camilla Lagerman

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen

På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.

9 december 2025 klockan 15:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stadsskogsskolan. Foto: Fredrik Norman

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.

4 december 2025 klockan 18:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har ...
26 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger ...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.

25 november 2025 klockan 20:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”

Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.

25 november 2025 klockan 19:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

Artikel innehåller bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.

21 november 2025 klockan 12:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell ...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Artikel innehåller bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för ...

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, d...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya ...

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

Imorgon fredag är det premiär för Nagomis nya restaurang. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.

13 november 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppstä...
10 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under ...
5 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Medvind efter lång kamp i motvind – här öppnar Elin sin butik: ”Skänk från ovan”
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med ...
4 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-03

2025-11-01

2025-10-31

2025-10-28

2025-10-27

2025-10-27

2025-10-23

2025-10-17

2025-10-16

2025-10-14

2025-10-14

2025-10-10

2025-10-09

2025-10-09

2025-12-18 21:18