Med 17 sekunders marginal avgjorde rallyparet Mats Jonsson och Johnny Johansson Sydsvenska rallyt den gångna helgen. Här i bild ses Johnny Johansson tillsammans med teamets mekaniker H-G Karlsson.
Framgångarna för rallyteamet Mats Jonsson med Lindesbergsduon Johnny och H-G Karlsson fortsätter. Redan i år har man erövrat tre segrar och en andra plats på endast fem deltävlingar. Ett mycket gott resultat. En given seger gick dock snöpligt bort då bilen förlorade ett framhjul. Denna incident inträffade i Sandviken.
-Vi hade ledningen när detta hände och tappade därmed placeringar ganska snabbt och förlorade segern. Men det är sånt som händer, konstaterar Johnny Johansson, som är kartläsare och alltid vid Mats Jonsson sida i rallybilen.
I fredags startade Sydsvenska rallyt med start och mål i Växjö. Tävlingen, som pågick i tre dagar, har en sammanlagd sträcka på 112 mil. Det Lindesbergsbaserade rallyteamet kunde relativt ohotade ta hem segern med en marginal på 17,9 sekunder.
-Det uppstod aldrig några problem under rallyts gång, så vi hade full kontroll på vår uppgift från start till mål, förklarar Johnny. Inte heller mekanikerna kände någon direkt press.
-Vi hade väl egentligen bara det normala serviceunderhållet att göra, så det rullade på bra, säger H-G Karlsson.
Overklig känsla
Årets Sydsvenska rally blev dock en upplevelse utöver det vanliga. På grund av stormarna vid årsskiftet ligger fortfarande ofantliga mängder träd huller om buller i skogarna. Att det ens gick att genomföra tävlingen är ofattbart, förklarar Johnny.
-Det är en overklig känsla att se hur det ser ut i skogarna. Stora mängder träd ligger kvar, det är som ett enda stort plockepinn där nere. Helt otroligt, säger han.
En avåkning skulle därför innebära större skador än vanligt eftersom mängder av trädstammar ligger utefter vägarna.
Nästa tävling för Johnny Johansson och H-G Karlsson är Supercupen den 18 juni.
Mer om Lindesbergslagets framgångar kan ses på SVT 2 tisdag kl 00:25.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.