Under de senaste fyra veckorna har Istvan Teleki från Lindesberg upplevt stora problem med PostNords postutdelning. Flera brev som levererats till Istvans brevlåda har nämligen varit avsedda för andra personer i Brodalsområdet. Snarlika adresser verkar helt sonika ha blandats ihop med varandra. Nu vill Istvan uppmärksamma andra om problemet – som han menar är allvarligt.
– Jag blir orolig över att det är viktig post som kommer bort, förklarar Istvan för LindeNytt.
Ett eller två fellevererade brev med snarlika adresser var inget som Istvan lade någon större vikt vid, men när det tredje brevet på kort tid nu damp ner i brevlådan – denna gång med en mer avvikande adress – kände han sig tvungen att agera.
– Jag bor på Ålkilsplan och har de senaste fyra veckorna fått tre brev som varit adresserat till Ålkilsbacken, Ålkilsgatan och Västerplan. Först tänkte jag okej, adresserna Ålkilsbacken och Ålkilsplan påminner mycket om min adress och det är mänskligt att fela, men när det kommer till adressen på Västerplan så tycker jag det är oacceptabelt, säger Istvan som själv tidigare blivit drabbad av konsekvenserna av felutdelad post.
– För ett år sedan försvann ett rekommenderat brev innehållande en pensionsutbetalning till mig från Ungern. Då jag inte heller fick någon påminnelseavi så gick försändelsen tillbaks och pengarna var förlorade. Den uppmaning jag fick då var att reklamera i Ungern, trots att jag kunde visa att brevet funnits här på ICA, berättar Istvan uppgivet.
När Istvan nu själv fick brev tillhörande någon annan i sin brevlåda tog han på sig uppgiften att leverera posten rätt.
– Jag delade ut breven till de rätta adresserna och har skrivit på breven vad som har hänt så att adressaten blir uppmärksammad om att Postnord levererat fel, förklarar Istvan.
Efter kontakt med Istvan blir LindeNytt varse om att ytterligare personer i samma område upplevt störningar i postgången under den senaste tiden och tar därefter kontakt med PostNord. På PostNords kundtjänst i Västerås har man dock svårt att förklara hur det har gått till, så något direkt svar på varför posten levereras fel gång på gång får vi inte. Man har nu tagit emot en felanmälan och kommer att kontakta brevbärarkontoret i Lindesberg för vidare felsökning.
– Vi kommer kolla på om det är i sorteringen eller i utdelningen som problemet ligger, för så ska det självklart inte vara, säger Nelly på PostNords kundservice.
PostNord uppmanar även andra kunder att ta kontakt och göra en felanmälan om man upptäcker problem med postutdelningen.
Har du upplevt störningar i postutdelningen? Kommentera gärna nedan eller på LindeNytts facebooksida.
För fjärde året i rad arrangeras den populära och festliga gå- eller löptävlingen i Gammelbo i norra kommundelen. Förberedelserna är nu i full gång inför lördagen den 5 juli då loppet går av stapeln – denna gång under ett nytt namn, ”Gammelbo Stock och Sten”, och med en skrämmande twist. Årets tema är nämligen ”skräck”, och modiga deltagare uppmanas att komma utklädda som karaktärer från en Stephen King-roman eller kanske med en blodig motorsåg i handen.
– Eftersom temat är skräck kommer det att finnas en massa överraskningar längs banan i samma anda. Vad dessa överraskningar innebär kan jag inte avslöja, men det kommer bli både roligt, läskigt och läskande, säger Johanna Ställberg, en av arrangörerna.
Förra året skapade förändringarna i avfallsförordningen stor förvirring, särskilt när det handlade om majbrasor och eldning av trädgårdsavfall. Nu har regeringen reviderat lagstiftningen, vilket innebär att fastighetsinnehavare återigen får elda trädgårdsavfall under vissa förutsättningar. Dessutom har kravet på dispens för majbrasor tagits bort, vilket innebär att dessa nu kan hållas utan särskilt tillstånd.
På fredagen larmades Nerikes Brandkår ut till en adress i Storå där en brand uppstått i en vedbod och utgjorde ett direkt hot mot närliggande bostadshus. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, kunde man dock begränsa spridningen till ett garage som endast fick lättare skador.
I Sverige har vi tidigare varit självförsörjande på el och därtill varit stora exportörer! Den inhemska elkonsumtionen har sedan 80-talet minskat dels beroende på effektiviseringar med exempelvis värmepumpsteknik! Den elbrist och då framförallt i landets södra del med kraftigt förhöjda priser beror dels på export till t.ex. Tyskland och dels på att den mesta produktionen finns i norr! Tyskland har skrotat sin kärnkraft och med brist på fossil gas så eldar man kol med stora utsläpp!
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.
INSÄNDARE: Lillemor Bodman (M) säger i P4 Örebro (17/3-25); ”Om man måste välja mellan undervisning och tegel, så måste ju undervisning vara det som är bäst för våra barn.” Vid första anblick kan det låta som en rimlig prioritering – att fokusera på undervisning snarare än skolbyggnader. Men Bodmans resonemang haltar rejält när det enda perspektiv man bör fokusera på är barnen, det som betonar individens känslomässiga och sociala utveckling.
UPPDATERAD. Personalen vid Cummins Meritor i Lindesberg har utrymts på grund av kraftig rökutveckling i avdelningen ”Smedjan”. Enligt SOS Alarm skall det i nuläget inte röra sig om en brand med öppna lågor.
– Det är stor rökutveckling och man har utrymt fabriken. Räddningstjänsten är på plats, kommenterar larmoperatör vid SOS Alarm.
Ingen ambulans är kallad till platsen. Larmet inkom strax före klockan 13 på tisdagen.
Nu rockar vi sockorna i Lindesberg! Med start måndag 17 mars drar en fullspäckad Funkisvecka igång på Grenverket och Studieförbundet Vuxenskolan i Lindesberg. Det bjuds bland annat på konsert för hela familjen och ett smakprov från föreställningen ”Huller om buller med Lindesbergs stjärnor” – och så mycket mer.