Han kallar sig hobbyornitolog. Han fick Augustpriset för boken ”Korparna”. I år kom han ut med ”I starens tid”. Nu kommer Tomas Bannerhed till Bokens Dag i Lindesberg onsdag kväll.
Lindesberg blir en ny bekantskap för Tomas Bannerhed och det han visste om stan var att här bor poeten Arne Johnsson ( som ju i alla år ordnat Bokens Dag). Smålänningar är de båda – liksom Linné – som växte upp i Råshult, namngivet efter ravnen – korpen. Tomas Bannerhed tror att den metodiske Linné mycket väl hade kunnat bli ornitolog om bara kikare och kamera varit utvecklade då på 1700-talet.
– Jag kunde väldigt litet om fåglar när jag växte upp i Uråsa och intresset uppstod först när jag skrev ”Korparna”. När jag sökte mig tillbaka till det jag längtat bort från. säger han.
Han har aldrig likt en Linné-lärjunge längtat efter att ”pricka av” alla arter hans sett, likt medlemmarna i 300-klubben och han har ingen aning hur många arter han sett. Han sammanfördes med fotografen Brutus Östling och tycker att de haft ett stimulerande samarbete och att de enligt honom har ett pojkaktigt intresse för fågelvärlden. Han har ett målande sätt att beskriva fåglar – oruggade brushanar i pråligt 1700-talskrås eller hackspettarna som kallas ”skogarnas träarbetare”. Finns det inte en risk med att ”förmänskliga” djur?
– Man ska vara försiktig med att förmänskliga, för man kan inte lägga moraliska värderingar på fåglar eller fundera på om de gör rätt eller fel, men ibland kan man tänka på ”mänskligt” beteende – tänk på fåglar som har livslånga äktenskap eller en fågel som matar ungarna 40 gånger om dagen. 85-90 procent av våra fåglar flyttar och det kan få mig att få syn på min egen längtan, säger Tomas Bannerhed och tänker på lövsångaren som flyttar från Sverige till Namibia – inte för att den väljer det.
Weyler förlag, som ger ut Tomas Bannerheds böcker, skriver på sin hemsida, att ”han vet något om fåglarnas plats i våra liv”. Han har beskrivits som en genuin berättare. I starens tid ger också mycket fakta – vad sägs om – ”Som tur är har i alla fall evolutionen, eller om det nu var Vår Herre, försett trärännaren både med reflexen att blunda vid varje hugg (så att ögonen stannar kvar i skallen) och en ordentlig stötdämpning för hjärnan. Man vågar knappt tänka på hur det annars skulle ha slutat för den som ägnar sina dagar åt att köra huvudet rätt in i ett träd”. Att staren fått ge titel åt boken beror nog på att: denna vårtidiga fågel kommer den tid på året när Tomas Bannerhed mår som bäst.
Årets upplaga av Bokens Dag ståtar med en alldeles färsk Augustpris-vinnare – Jonas Hassen Khemiri – priset delades ut i måndags. Tomas Bannerhed fick Augustpriset 2011.
Övriga tre på Bokens Dag är Bodil Malmsten, Anna Jörgensdotter och Lin Hallberg.
Då var det oktober månad då – och nu känner man att det är höst på riktigt. Alla de vackra färgerna, den friska luften och dimmiga morgnar. Jag gillar det verkligen och jag gillar att fotografera det också.
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
39 lag deltog i helgens tävling på Frykensjöarna i Sunne kommun – alla på jakt efter de längsta gäddorna. Efter två dagars trolling stod det klart att Guldsmedshyttans ”Team Hytta Trolling”, bestående av Ronnie Gyllstrand och Marcus Hjelm, är svenska mästare i gäddtrolling.
– Det är lite svårt att ta in allt. När man är så nördig och inne i just det här är det nog svårt för utomstående att föreställa sig den här känslan, säger Ronnie Gyllstrand till LindeNytt.
Under den senaste veckan har mitt arbete tagit mycket av min tid, men jag har ändå hunnit med att bege mig ut och fotografera också. Efter varje arbetspass under de senaste två veckorna har jag alltid tagit en liten omväg hem i hopp om att kunna få se några vilda djur och fåglar.
Ett persontåg i trafik blev stoppat utanför centrala Lindesberg på torsdagsförmiddagen. Anledning var att tåget hade kört på något – just då oklart vad. Efter att räddningstjänsten sökt i närområdet, kunde man snart konstatera att det rörde sig om en viltolycka.
– Man hittade ett rådjur i närheten, som tåget hade kört på, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.