Nytt bittert nederlag och ökat avstånd upp till playoffstrecket. Lindlövens hopp om fortsatt spel blir allt mindre, det sedan laget fallit borta mot Boden med 1-3 (0-2, 0-1, 1-0) på lördagen.
Lindlövens chanser till playoffspel börjar att glida laget alltmer ur händerna. På lördagen gick Bergslagsgänget poänglösa av isen, sedan Boden dragit ifrån med en riktig rivstart i mötet i norr. Efter den första perioden var ställningen 0-2 till motståndet sedan Löven torskat skotten med förkrossande 3-12. Gästerna från Lindesberg lyfte sig senare spelmässigt och reducerade också i slutperioden genom André Astley Rydberg, men det visade sig bli ett tröstmål som fastställde förlusten till 1-3.
– Tungt så klart – det är tråkigt att förlora. Boden kommer ut bättre än oss, de stänger ner oss helt i den första perioden. De spelar riktigt bra och vi spelar mindre bra, summerar lagkaptenen Johan ”Böna” Persson.
”Nu får vi betala priset”
Samtidigt som Lindlöven föll i sin match spelade Skövde hem en vinst och avståndet till playoffstrecket är nu åtta poäng stort. De lag som jagas är Skövde och Kalix, där just Kalix är morgondagens motstånd. Seger och tre poäng är ett måste, annars är Lövens säsong inom kort över. Trots det dystra utgångsläget ser spelartruppen det som rimligt att nå en åttondeplats.
– Ja, det är rimligt. Det är ändå nio poäng att spela om och vi har åtta poäng upp. Vi kan inte göra så mycket mer än att bara köra på och försöka ta in de poängen, resonerar ”Böna” och utvecklar;
– Sen var det leder får vi se. Vi har själva satt oss i den sitsen att vi måste förlita oss på andra lag, nu får vi betala priset för det. Men att vara här uppe i Norrland och ge upp är inget alternativ för någon.
Matchfakta Boden-Lindlöven:
Resultat: 3-1 (2-0, 1-0, 0-1)
Publik: 812
Skott: 38-27
Mål Lindlöven: 3-1 André Astley Rydberg (Gunnarsson, Marshall Olsson)
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.