Segrarna fortsätter att rada upp sig för Lindlöven, men spelmässigt tvingas laget slita. Mot överraskningslaget Grums hämtade Löven upp underläge och avgjorde först i straffläggningen.
Lindlövens seriestart har varit något av ett segertåg så här långt. Bortsett från en knapp uddamålsförlust hemma mot toppkonkurrenten Skövde har laget gått rent. På lördagen fortsatte framgångarna, då Löven slog tillbaka Grums på hemmais.
Segersiffrorna skrevs till 5-4, men det satt minst sagt långt inne. Lindlöven tog tidigt ledningen genom Max Lalander, men Grums kom tillbaka och hade också övertaget tre gånger om. I straffläggningen kunde slutligen Johan ”Böna” Persson säkra vinsten och ge Löven en tvåpoängare som kändes förlösande.
– Verkligen. Det var en katastrofinsats för vår del tycker jag. Vi är inte alls där idag, för många individuella misstag som kostar, summerar Max Lalander.
Stod för två av målen: ”Huvudsaken är segern”
Tillsammans med ”Böna” var Max en av de stora huvudrollsinnehavarna i vinsten. Medan lagkaptenen stod för 2+2 inledde Max både målskyttet och klev sedan fram med kvitteringen till 4-4 tio minuter från slutet. Det var 23-åringens andra och tredje fullträff för säsongen, en islossning han säger följande om.
– Alltid skönt att göra mål. Sen som jag alltid brukar säga så spelar det mindre roll vem som gör mål, huvudsaken är segern. Men det är klart att jag vill göra mål och det är skönt när det lossnar.
Segern över Grums var kanske ingen fröjd för ögat, men motståndet har samtidigt imponerat som nykomling och ligger ovanför AllEttanstrecket. Det gör även Lindlöven, som via segern har skaffat sig åtta poängs marginal.
Matchfakta Lindlöven-Grums:
Resultat: 5-4 e.str (1-1, 1-1, 2-2, 0-0, 1-0)
Publik: 366
Skott: 46-28
Mål Lindlöven: 1-0 Max Lalander (Persson), 2-2 Felix Lundqvist (Berg, Persson), 3-3 Johan Persson (Astley Rydberg, Berg), 4-4 Max Lalander (Astley Rydberg), 5-4 Johan Persson
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.