Segrarna fortsätter att rada upp sig för Lindlöven, men spelmässigt tvingas laget slita. Mot överraskningslaget Grums hämtade Löven upp underläge och avgjorde först i straffläggningen.
Lindlövens seriestart har varit något av ett segertåg så här långt. Bortsett från en knapp uddamålsförlust hemma mot toppkonkurrenten Skövde har laget gått rent. På lördagen fortsatte framgångarna, då Löven slog tillbaka Grums på hemmais.
Segersiffrorna skrevs till 5-4, men det satt minst sagt långt inne. Lindlöven tog tidigt ledningen genom Max Lalander, men Grums kom tillbaka och hade också övertaget tre gånger om. I straffläggningen kunde slutligen Johan ”Böna” Persson säkra vinsten och ge Löven en tvåpoängare som kändes förlösande.
– Verkligen. Det var en katastrofinsats för vår del tycker jag. Vi är inte alls där idag, för många individuella misstag som kostar, summerar Max Lalander.
Stod för två av målen: ”Huvudsaken är segern”
Tillsammans med ”Böna” var Max en av de stora huvudrollsinnehavarna i vinsten. Medan lagkaptenen stod för 2+2 inledde Max både målskyttet och klev sedan fram med kvitteringen till 4-4 tio minuter från slutet. Det var 23-åringens andra och tredje fullträff för säsongen, en islossning han säger följande om.
– Alltid skönt att göra mål. Sen som jag alltid brukar säga så spelar det mindre roll vem som gör mål, huvudsaken är segern. Men det är klart att jag vill göra mål och det är skönt när det lossnar.
Segern över Grums var kanske ingen fröjd för ögat, men motståndet har samtidigt imponerat som nykomling och ligger ovanför AllEttanstrecket. Det gör även Lindlöven, som via segern har skaffat sig åtta poängs marginal.
Matchfakta Lindlöven-Grums:
Resultat: 5-4 e.str (1-1, 1-1, 2-2, 0-0, 1-0)
Publik: 366
Skott: 46-28
Mål Lindlöven: 1-0 Max Lalander (Persson), 2-2 Felix Lundqvist (Berg, Persson), 3-3 Johan Persson (Astley Rydberg, Berg), 4-4 Max Lalander (Astley Rydberg), 5-4 Johan Persson
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.