Ett redan avsågat Lindlöven samlade kraft och stod för en stark avslutning på AllEttan, men föll ändå mot Piteå. Siffrorna landade vid 4-5 när hemmasonen Johan ”Böna” Persson gjorde karriärens sista framträdande.
En lång säsong är över för Lindlöven och en ännu längre karriär är över för Johan Persson. Söndagens hemmamöte med Piteå blev lagkaptenens sista match i karriären, en match som dessvärre slutade i förlust. Lindlöven inledde annars mycket piggt och tog ledningen via Markus Magnusson i spel fem mot tre.
En kvittering från Piteå skapade likaläge inför mittperioden, där Löven trampade gasen i botten. Jakob Marshall Olsson, Måns Carlsson och Niklas Rigelius sköt upp laget i en tremålsledning. Gästerna hämtade dock upp redan innan periodvilan och i tredje var det Piteå som avgjorde till 4-5. Resultatet hamnade dock i skymundan av avskedet till ”Böna”, som nu avslutar sin spelarkarriär.
– Det var hur lugnt som helst fram till det att slutsignalen ljöd. Då blev det nästan tomt. Jag trodde inte att jag skulle känna så. Jag blev lite tagen över det, just att jag inte kommer att vara en del av ett hockeylag längre, berättar Johan.
Hyllar moralen: ”Riktigt stolt över att vi kämpade”
Totalt blev det sex säsonger och 214 matcher för moderklubben Lindlövens A-lag. Johan Persson sätter nu punkt för sin karriär, samtidigt som Lövens resa den här säsongen också nått sitt slut. Bergslagsgänget stod för en urstark höstserie innan motgångarna kom med skador, spelarförluster och svaga resultat i AllEttan. Inför avslutningen mot Piteå var hoppet om playoff borta, ändå visade laget moral.
– Vi har satt oss i en konstig situation under AllEttan. Då kan jag förstå att det energin gått ur, speciellt nu när det funnits så mycket att spela för. Därför jag riktigt stolt över att vi kämpade och verkligen gjorde ett sista ryck, sen räckte det tyvärr inte som sagt, berömmer Johan ”Böna” Persson.
Matchfakta Lindlöven-Piteå:
Resultat: 4-5 (1-1, 3-3, 0-1)
Publik: 191
Skott: 21-41
Mål Lindlöven: 1-0 Markus Magnusson (Lalander, Ahlström), 2-1 Jakob Marshall Olsson (Carlsson, Rigelius), 3-1 Måns Carlsson (Lalander, Magnusson), 4-1 Niklas Rigelius (Marshall Olsson)
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.