Ett redan avsågat Lindlöven samlade kraft och stod för en stark avslutning på AllEttan, men föll ändå mot Piteå. Siffrorna landade vid 4-5 när hemmasonen Johan ”Böna” Persson gjorde karriärens sista framträdande.
En lång säsong är över för Lindlöven och en ännu längre karriär är över för Johan Persson. Söndagens hemmamöte med Piteå blev lagkaptenens sista match i karriären, en match som dessvärre slutade i förlust. Lindlöven inledde annars mycket piggt och tog ledningen via Markus Magnusson i spel fem mot tre.
En kvittering från Piteå skapade likaläge inför mittperioden, där Löven trampade gasen i botten. Jakob Marshall Olsson, Måns Carlsson och Niklas Rigelius sköt upp laget i en tremålsledning. Gästerna hämtade dock upp redan innan periodvilan och i tredje var det Piteå som avgjorde till 4-5. Resultatet hamnade dock i skymundan av avskedet till ”Böna”, som nu avslutar sin spelarkarriär.
– Det var hur lugnt som helst fram till det att slutsignalen ljöd. Då blev det nästan tomt. Jag trodde inte att jag skulle känna så. Jag blev lite tagen över det, just att jag inte kommer att vara en del av ett hockeylag längre, berättar Johan.
Hyllar moralen: ”Riktigt stolt över att vi kämpade”
Totalt blev det sex säsonger och 214 matcher för moderklubben Lindlövens A-lag. Johan Persson sätter nu punkt för sin karriär, samtidigt som Lövens resa den här säsongen också nått sitt slut. Bergslagsgänget stod för en urstark höstserie innan motgångarna kom med skador, spelarförluster och svaga resultat i AllEttan. Inför avslutningen mot Piteå var hoppet om playoff borta, ändå visade laget moral.
– Vi har satt oss i en konstig situation under AllEttan. Då kan jag förstå att det energin gått ur, speciellt nu när det funnits så mycket att spela för. Därför jag riktigt stolt över att vi kämpade och verkligen gjorde ett sista ryck, sen räckte det tyvärr inte som sagt, berömmer Johan ”Böna” Persson.
Matchfakta Lindlöven-Piteå:
Resultat: 4-5 (1-1, 3-3, 0-1)
Publik: 191
Skott: 21-41
Mål Lindlöven: 1-0 Markus Magnusson (Lalander, Ahlström), 2-1 Jakob Marshall Olsson (Carlsson, Rigelius), 3-1 Måns Carlsson (Lalander, Magnusson), 4-1 Niklas Rigelius (Marshall Olsson)
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.