Ett redan avsågat Lindlöven samlade kraft och stod för en stark avslutning på AllEttan, men föll ändå mot Piteå. Siffrorna landade vid 4-5 när hemmasonen Johan ”Böna” Persson gjorde karriärens sista framträdande.
En lång säsong är över för Lindlöven och en ännu längre karriär är över för Johan Persson. Söndagens hemmamöte med Piteå blev lagkaptenens sista match i karriären, en match som dessvärre slutade i förlust. Lindlöven inledde annars mycket piggt och tog ledningen via Markus Magnusson i spel fem mot tre.
En kvittering från Piteå skapade likaläge inför mittperioden, där Löven trampade gasen i botten. Jakob Marshall Olsson, Måns Carlsson och Niklas Rigelius sköt upp laget i en tremålsledning. Gästerna hämtade dock upp redan innan periodvilan och i tredje var det Piteå som avgjorde till 4-5. Resultatet hamnade dock i skymundan av avskedet till ”Böna”, som nu avslutar sin spelarkarriär.
– Det var hur lugnt som helst fram till det att slutsignalen ljöd. Då blev det nästan tomt. Jag trodde inte att jag skulle känna så. Jag blev lite tagen över det, just att jag inte kommer att vara en del av ett hockeylag längre, berättar Johan.
Hyllar moralen: ”Riktigt stolt över att vi kämpade”
Totalt blev det sex säsonger och 214 matcher för moderklubben Lindlövens A-lag. Johan Persson sätter nu punkt för sin karriär, samtidigt som Lövens resa den här säsongen också nått sitt slut. Bergslagsgänget stod för en urstark höstserie innan motgångarna kom med skador, spelarförluster och svaga resultat i AllEttan. Inför avslutningen mot Piteå var hoppet om playoff borta, ändå visade laget moral.
– Vi har satt oss i en konstig situation under AllEttan. Då kan jag förstå att det energin gått ur, speciellt nu när det funnits så mycket att spela för. Därför jag riktigt stolt över att vi kämpade och verkligen gjorde ett sista ryck, sen räckte det tyvärr inte som sagt, berömmer Johan ”Böna” Persson.
Matchfakta Lindlöven-Piteå:
Resultat: 4-5 (1-1, 3-3, 0-1)
Publik: 191
Skott: 21-41
Mål Lindlöven: 1-0 Markus Magnusson (Lalander, Ahlström), 2-1 Jakob Marshall Olsson (Carlsson, Rigelius), 3-1 Måns Carlsson (Lalander, Magnusson), 4-1 Niklas Rigelius (Marshall Olsson)
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.