Byggstart för bostäder nära skog, fiskevatten och golfbana. Bild: ROOF Arkitekter
Bostäder med det lilla extra byggs vid golfbanan
Till sommaren 2017 skall totalt sex lägenheter stå färdiga att flytta in i för de som söker ett boende med det lilla extra – med känslan av att bo på landet, men med alla de moderna bekvämligheter som man är van vid inne i tätorterna. Om bara ett par veckor sätter man spaden i marken för detta så kallade livsstilsboende ute vid golfbanan.
– Byggstart sker vecka 42 och enligt planerna skall det vara färdigt maj/juni nästa år, säger projektledare Jan Källberg, LIBO/FALAB.
Hittills har det kommunala fastighetsbolaget fokuserat all kraft på att lösa den akuta bostadsbrist som råder i Lindesbergs kommun. Det handlar om storskaliga projekt, som senast resulterade i de två åttavåningshusen Ålkilsbacken med totalt 70 hyresrätter. Och som tidigare rapporterat jobbar man åter med ärendet Strandskolan (20 hyresrätter) sedan den nya detaljplanen nu vunnit laga kraft. Dessutom väntar trygghetsboendet ”Bergsparken” (30 hyresrätter) som skall byggas vid den nya vårdcentralen i kv. Bulten.
Klicka för större bild.
I kontrast till de storskaliga projekten har man även arbetat med något helt annorlunda och i mindre skala. Något som skall tilltala de familjer som absolut inte vill bo i centrum eller ett stort bostadsområde tillsammans med många grannar. Kanske lite av ett drömläge, om man spenderar många timmar på golfbanan, eller gillar att ha naturen nära inpå. Under parollen livsstilsboende påbörjas nu bygget av totalt sex lägenheter strax bortanför golfklubbens klubbhus på Svarttjärnsvägen i Dalkarlshytteområdet.
– Det här blir tre parhus med två lägenheter i vardera. Det handlar om lägenheter som är lite annorlunda. De kommer att få en ganska öppen planlösning och med ett vardagsrum som har lite högre takhöjd samt med en braskamin för mysfaktorns skull, säger Jan Källberg på LIBO/FALAB.
Lägenheterna kommer också få en rejält stor altan ut mot golfbanan.
De nya parhusen byggs i direkt anslutning till naturen och har därför anpassats efter läget. Man har valt en betsad träfasad och ett tak som gör att fastigheterna helt enkelt inte kommer att synas särskilt bra på Google Maps satellitbilder.
– Det kommer att bli ett så kallat grästak, det är av samma typ som det vi har på den nya förskolan på Kyrkberget. Både fasad och tak har anpassats efter området, så det skall smälta in så bra som möjligt, förklarar Källberg.
Samtliga sex lägenheter blir treor på ca 100 kvm. Hyresbilden är dock ännu inte klar. Hela projektet beräknas kosta mellan 17-19 miljoner kronor. Då ingår dragning av el/vatten/avlopp, fjärrvärme och en asfalterad väg fram till bostäderna.
Fotnot: Det är den lokala byggfirman Anderbert Bygg AB som fått uppdraget att bygga det nya livsstilsboendet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Elin Axelsson (S). Foto: Lindesbergs kommun. Magnus Storm (C). Foto: Camilla Lagerman
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, ...
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...