Byggstart för bostäder nära skog, fiskevatten och golfbana. Bild: ROOF Arkitekter
Bostäder med det lilla extra byggs vid golfbanan
Till sommaren 2017 skall totalt sex lägenheter stå färdiga att flytta in i för de som söker ett boende med det lilla extra – med känslan av att bo på landet, men med alla de moderna bekvämligheter som man är van vid inne i tätorterna. Om bara ett par veckor sätter man spaden i marken för detta så kallade livsstilsboende ute vid golfbanan.
– Byggstart sker vecka 42 och enligt planerna skall det vara färdigt maj/juni nästa år, säger projektledare Jan Källberg, LIBO/FALAB.
Hittills har det kommunala fastighetsbolaget fokuserat all kraft på att lösa den akuta bostadsbrist som råder i Lindesbergs kommun. Det handlar om storskaliga projekt, som senast resulterade i de två åttavåningshusen Ålkilsbacken med totalt 70 hyresrätter. Och som tidigare rapporterat jobbar man åter med ärendet Strandskolan (20 hyresrätter) sedan den nya detaljplanen nu vunnit laga kraft. Dessutom väntar trygghetsboendet ”Bergsparken” (30 hyresrätter) som skall byggas vid den nya vårdcentralen i kv. Bulten.
Klicka för större bild.
I kontrast till de storskaliga projekten har man även arbetat med något helt annorlunda och i mindre skala. Något som skall tilltala de familjer som absolut inte vill bo i centrum eller ett stort bostadsområde tillsammans med många grannar. Kanske lite av ett drömläge, om man spenderar många timmar på golfbanan, eller gillar att ha naturen nära inpå. Under parollen livsstilsboende påbörjas nu bygget av totalt sex lägenheter strax bortanför golfklubbens klubbhus på Svarttjärnsvägen i Dalkarlshytteområdet.
– Det här blir tre parhus med två lägenheter i vardera. Det handlar om lägenheter som är lite annorlunda. De kommer att få en ganska öppen planlösning och med ett vardagsrum som har lite högre takhöjd samt med en braskamin för mysfaktorns skull, säger Jan Källberg på LIBO/FALAB.
Lägenheterna kommer också få en rejält stor altan ut mot golfbanan.
De nya parhusen byggs i direkt anslutning till naturen och har därför anpassats efter läget. Man har valt en betsad träfasad och ett tak som gör att fastigheterna helt enkelt inte kommer att synas särskilt bra på Google Maps satellitbilder.
– Det kommer att bli ett så kallat grästak, det är av samma typ som det vi har på den nya förskolan på Kyrkberget. Både fasad och tak har anpassats efter området, så det skall smälta in så bra som möjligt, förklarar Källberg.
Samtliga sex lägenheter blir treor på ca 100 kvm. Hyresbilden är dock ännu inte klar. Hela projektet beräknas kosta mellan 17-19 miljoner kronor. Då ingår dragning av el/vatten/avlopp, fjärrvärme och en asfalterad väg fram till bostäderna.
Fotnot: Det är den lokala byggfirman Anderbert Bygg AB som fått uppdraget att bygga det nya livsstilsboendet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Stefan Toll, kommissarie i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.