Byggstart för bostäder nära skog, fiskevatten och golfbana. Bild: ROOF Arkitekter

Bostäder med det lilla extra byggs vid golfbanan

Till sommaren 2017 skall totalt sex lägenheter stå färdiga att flytta in i för de som söker ett boende med det lilla extra – med känslan av att bo på landet, men med alla de moderna bekvämligheter som man är van vid inne i tätorterna. Om bara ett par veckor sätter man spaden i marken för detta så kallade livsstilsboende ute vid golfbanan.
– Byggstart sker vecka 42 och enligt planerna skall det vara färdigt maj/juni nästa år, säger projektledare Jan Källberg, LIBO/FALAB.

Hittills har det kommunala fastighetsbolaget fokuserat all kraft på att lösa den akuta bostadsbrist som råder i Lindesbergs kommun. Det handlar om storskaliga projekt, som senast resulterade i de två åttavåningshusen Ålkilsbacken med totalt 70 hyresrätter. Och som tidigare rapporterat jobbar man åter med ärendet Strandskolan (20 hyresrätter) sedan den nya detaljplanen nu vunnit laga kraft. Dessutom väntar trygghetsboendet ”Bergsparken” (30 hyresrätter) som skall byggas vid den nya vårdcentralen i kv. Bulten.

Klicka för större bild.
Klicka för större bild.

I kontrast till de storskaliga projekten har man även arbetat med något helt annorlunda och i mindre skala. Något som skall tilltala de familjer som absolut inte vill bo i centrum eller ett stort bostadsområde tillsammans med många grannar. Kanske lite av ett drömläge, om man spenderar många timmar på golfbanan, eller gillar att ha naturen nära inpå. Under parollen livsstilsboende påbörjas nu bygget av totalt sex lägenheter strax bortanför golfklubbens klubbhus på Svarttjärnsvägen i Dalkarlshytteområdet.

– Det här blir tre parhus med två lägenheter i vardera.  Det handlar om lägenheter som är lite annorlunda. De kommer att få en ganska öppen planlösning och med ett vardagsrum som har lite högre takhöjd samt med en braskamin för mysfaktorns skull, säger Jan Källberg på LIBO/FALAB.
Lägenheterna kommer också få en rejält stor altan ut mot golfbanan.

De nya parhusen byggs i direkt anslutning till naturen och har därför anpassats efter läget. Man har valt en betsad träfasad och ett tak som gör att fastigheterna helt enkelt inte kommer att synas särskilt bra på Google Maps satellitbilder.
– Det kommer att bli ett så kallat grästak, det är av samma typ som det vi har på den nya förskolan på Kyrkberget. Både fasad och tak har anpassats efter området, så det skall smälta in så bra som möjligt, förklarar Källberg.

Samtliga sex lägenheter blir treor på ca 100 kvm. Hyresbilden är dock ännu inte klar. Hela projektet beräknas kosta mellan 17-19 miljoner kronor. Då ingår dragning av el/vatten/avlopp, fjärrvärme och en asfalterad väg fram till bostäderna.

Fotnot: Det är den lokala byggfirman Anderbert Bygg AB som fått uppdraget att bygga det nya livsstilsboendet.

Publicerad 29 september 2016 klockan 12:15

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com

12 september 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.

12 september 2026 klockan 16:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta ...

Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.

11 september 2026 klockan 12:20 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
11 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...
10 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.

10 september 2026 klockan 09:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.

8 september 2026 klockan 15:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.

7 september 2026 klockan 12:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster ...

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. ...

FotoFredag: Naturens färger

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har ...

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare ...

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där ...

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på ...

Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. ...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
1 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-29

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-27

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-25

2026-08-25

2026-09-13 01:48