Lördagen bjöd på en oväntad förlust för Lindesberg Volley. Borta mot åttondeplacerade Gislaved föll laget med 3-1, efter att ha spelat fyra jämna set. Missräkningen till trots tappar Linde inte någon mark till andraplatsen.
Lindesberg Volley rullade på lördagen till Småland med hopp om tre nya poäng. Men istället fick laget vända hem med noll, efter förlust med 3-1 i set mot Gislaved.
– Vi gör en av våra sämre matcher. Gislaved gör en av sina bättre. Då blir det så här och det är tråkigt, summerar Martina Svensson nederlaget.
Redan från start hamnade Linde efter poängmässigt. Laget arbetade sig dock sakteliga in i matchen, vände på underläget och hade ledningen med 15-16 i första set. Mot slutet gick dock Gislaved ifrån och vann med 25-21. Till andra set kunde sedan Linde slå tillbaka och kvittera via resultatet 20-25.
Därefter tog dock Gislaved över på nytt. Hemmalaget gick upp i en sexpoängsledning, något Linde inte hämtade sig ifrån. I ett dramatiskt fjärde set var det sedan Gislaved som drog det längsta strået. Siffrorna 26-24 gav 3-1 i set, vilket innebar förlust för Linde.
– Vi är inte riktigt på tårna från start och efter det faller vi in i ett dåligt mönster. Vi gör inte vårat jobb helt enkelt, förklarar Martina.
”Vi ska vara tuffare”
Tabellåttan Gislaveds seger var inte omgångens enda skräll. För samtidigt föll Hylte/Halmstad med klara 3-0 mot Svedala, något som var en viss tröst för Linde. Resultaten gör att laget fortfarande inte har mer än sex poäng upp till andraplatsen.
– Ja, det är ren tur att Hylte inte heller spelar bra idag. Men om vi hade spelat bra så hade vi varit närmare dem och det är självklart tråkigt, menar Martina som främst gräms över sitt egna lags förlust.
– Det är klart att det är tråkigt och det känns inte alls bra. Men det är bara att bita ihop och komma igen. Nu ska vi ha en bra träningsvecka och göra skillnad, vi ska vara tuffare.
Närmast i tiden blickar Martina fram emot onsdagen. Då siktar hon på revansch, när Linde tar emot RIG Falköping hemma i Arenan.
Matchfakta Guslaved-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-1 (25-21, 20-25, 25-20, 26-24)
Publik: 146
Övriga resultat från Elitserien:
Örebro Volley-Engelholm 0-3
Svedala-Hylte/Halmstad 3-0
Sollentuna-KFUM Göteborg 3-1
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.