Bowlingen i Arenan stänger från och med i morgon onsdag den 12 juni för ett kortare serviceuppehåll. Det var från början tänkt att bowlingbanorna skulle vara stängda en längre tid.
– Vi ska snabba på med servicen av banorna så att vi kan öppna igen måndagen den 1 juli, säger Anita Elvenäs.
Makarna Elvenäs, som sedan i mars driver Arenakrogen och bowlinghallen, kommer ge Lindesbergarna en rejäl möjlighet att nyttja de bägge attraktionerna under sommaren. Förra året stod restaurang och bowlinghal helt tom under hela sommaren. Nu blir tillgängligheten nästan hundraprocentig. Söndagar blir den enda dagen då allt är stängt.
Arenakrogen håller öppet hela sommaren, alla dagar i veckan utom söndagar, för lunch mellan 11.30 – 14.30. På onsdagar och fredagar har man förlängt öppettiderna till kl. 23.00 och på lördagar är restaurangen öppen mellan 18.00 – 23.00.
– Vi kör vårt koncept med räkfrossa på onsdagar, plankstek på fredagar och grillbuffé på lördagar. Men självklart finns det också à la carte, säger Anita Elvenäs.
Det var många som blev besvikna när de förstod att bowlingen skulle hålla stängt större delen av sommaren. Men nu har makarna Elvenäs tänkt om.
– Vi förstod att det är många som vill spela bowling även om det är mitt i sommaren. Och det vill vi gärna tillgodose, säger Anita Elvenäs.
Efter en nödvändig service av samtliga banor som inleds i morgon blir bowlingen stängd fram till den sista juni. Från och med 1 juni så följer öppettiderna för bowlingen nästan helt restaurangens, med undantag för onsdagar då bowlingen kommer stänga kl. 15.00.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.