Det blev en fantastisk brandgul handbollshelg, med seger över serieledaren för A-herrarna och skrällartad bortapoäng för A-damerna. Men bakom seniorlagen fanns det även ungdomar som stack ut – hemma i Arenan avancerade LIF Lindesbergs A-pojkar i USM.
LIF Lindesberg kan sträcka på sig efter den gångna helgen. För inte nog med att A-herrarna satte tabellettan Önnered på plats hemma i Arenan igår, även A-damerna fick med sig en stark bortapoäng i lördags från Enköping. Dessutom spelades det ju USM på hemmaplan.
Med start på lördagen stod LIF:s A-pojkar värd för ungdomsmästerskapets tredje steg. Gruppen innehöll även IFK Nyköping, Aranäs Blå och Skuru. Redan i den första matchen väntade Nyköping, på förhand sedda som en favorit och ett viktigt test för LIF.
Brandgult stod där för en stark insats och vann med 25-21, bland annat tack vare sju mål från Philip Sjöberg. Segern satte tonen för hela USM-helgen och redan i den andra matchen säkrades avancemanget. LIF Lindesberg vann där över Aranäs Blå med 20-16, och samtidigt som resultatet i den andra kvällsmatchen gick LIF:s väg var förstaplatsen klar.
– Vi vann gruppen och vi spelade stabilt. Det var riktigt bra gjort, konstaterar A-pojkarnas tränare Oskar Wallin.
Defensiven stabil: ”Alla gör en gedigen insats”
På söndagen avslutades steg 3 med match mot redan avhängda Skuru. LIF föll där med uddamålet, men vann alltså två av sina tre matcher och blev etta i gruppen. Målbäst hos brandgult blev Eliassi Asso med totalt elva fullträffar, men även defensivt imponerade laget.
– Försvars- och målvaktsspel var riktigt bra. I anfallsspelet finns det lite mer att ta av, men jag tycker att alla gör en gedigen insats, berömmer Oskar Wallin som nu har USM-spel i steg 4 att vänta.
– Det är ju någonstans där som vi ska vara. Speciellt med de förväntningar som vi har på truppen och på killarna. Så det här var väl planenligt.
Steg 4 är schemalagt till vecka 12 och kvar i mästerskapet finns nu 32 lag. Fram till dess har LIF Lindesbergs A-pojkar seriespel att fokusera på, men uppladdningen för USM kommer att börja i tid. Oskar Wallin berättar hur tiden fram till steg 4 ska spenderas.
– Vi ska fortsätta så som vi har jobbat nu. Det blir att slipa alla detaljer som går och försöka utveckla killarna. De är ändå bara 15 år, så det finns mycket att träna på.
LIF Lindesbergs samtliga resultat vid steg 3:
LIF Lindesberg-IFK Nyköping 25-21
LIF Lindesberg-HK Aranäs Blå 20-16
LIF Lindesberg-Skuru 19-20
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.