Under vintern 2021 öppnade restaurangkedjan Brödernas sin nya etablering på Stafettgatan i Lindesberg. Satsningen blev dock inte långvarig, då man knappt 1,5 år senare har valt att lämna orten.
– Det stämmer att de valde att gå ur, men vi har faktiskt hittat en kille som ska driva en verksamhet hos oss från 1 oktober, det är målet i alla fall, berättar Johan Svensson, vd på Linde Invest AB.
När Linde Invest AB anlade sitt enorma padelcenter under 2021, var en av de stora nyheterna att restaurangkedjan Brödernas skulle etablera sin nya hamburgerrestaurang i lokalerna. Brödernas, som då var inne i en expansiv fas, satsade på att nå 70 öppnade restauranger innan årets slut.
Men endast 1,5 år senare väljer företaget att gå ur sitt kontrakt med Linde Invest AB och lämna orten. För fastighetsägaren, som hade ett flerårigt avtal med företaget, är det dock ingen katastrof.
– Det stämmer att de valde att gå ur, men vi har faktiskt hittat en kille som ska driva en verksamhet hos oss från 1 oktober, det är målet i alla fall, berättar Johan Svensson, vd på Linde Invest.
Även om han inte kan avslöja riktigt alla detaljer riktigt än, kan Johan ändå bekräfta att det är en lokal aktör som tar plats i lokalen.
– Vi kände att vi ville ha någon som känner till Linde, det blir lite kärlek i det hela, förklarar han.
LindeNytt har sökt Brödernas för en kommentar.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.