Det bjöds på en riktig judolördag i Arenan. För 16:e året i följd stod Frövi Judo värd för Riksmästerskapen för distriktslag. 16 lag fanns på plats, det utkämpades 31 matcher och när krutröken lagt sig stod Örebro/Värmlands flickor med en bronsmedalj i handen.
– Nu är det 16:e året som vi gör det här. Upplägget är att vi vill att distrikten ska kunna få så många matcher som möjligt. Därför kör vi med ett poolsystem, berättar Björn Nyberg från Frövi Judo.
I vanlig ordning när det vankades judoarrangemang hemma i Arenan var det Nyberg som drog i trådarna. Riksmästerskapen för distriktslag är en riktig tradition i Bergslagen. Ända sedan 2000 har Frövi Judo arrangerat judomästerskapet, som år 2010 flyttade in i den då nybyggda Arenan.
Denna upplaga lockade till sig 16 lag, med fördelningen nio för pojkar och sju för flickor. Åldrarna för RM var från 14 år och upp till 18. Lagen delades sedan upp i pooler och på flicksidan blev det en pool med fyra kombattanter och en med tre. Det innebar att ett av lagen fick lämna mästerskapen efter endast två matcher.
– Oftast kan det räcka. För det kommer att vara det lag som fungerat sämst, så det kan vara en bra början. Men annars har lagen minst tre och uppemot fem matcher, förklarar Nyberg.
Avrundade med bankett på lördagskvällen
Totalt bjöd lördagen på inte mindre än 31 matcher. Spelschemat var noggrant förberett och allt flöt på enligt plan, med flickfinal 16.30 och pojkfinal 17.00. Frövi hade själva gott om representation, inte minst i det kombinerade Värmland/Örebro-laget. Men även i Dalarna, Stockholm och Uppland fanns det många med Arenan som hemmaborg.
Fokus för Frövis del låg på Värmland/Örebro, ett lag som tränades av bland annat Ebba Glaas. För pojkarnas del tog äventyret slut i poolen, medan flickorna nådde semifinalstadiet. Där blev dock Stockholm för svåra och med siffrorna 2-4 slutade det med brons för Värmland/Örebro.
– De gjorde en bra judo. Tävlingen gick bra och tjejerna tog medalj, det får ses som godkänt, summerar Nyberg.
Men även med RM-tävlingarna avslutade fortsätter judohelgen i Arenan. Av de många gästerna dröjer många kvar till morgondagen och under lördagskvällen berättar Nyberg att man avrundade mästerskapen.
– Vi har haft en bankett ikväll och där hade vi 160 matgäster. Sen fortsätter vi med ett läger imorgon och det är i alla fall ett 80-tal som stannar kvar. De bor i skolsalar, på hotellet och vid vandrarhemmet.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.