Det bjöds på en riktig judolördag i Arenan. För 16:e året i följd stod Frövi Judo värd för Riksmästerskapen för distriktslag. 16 lag fanns på plats, det utkämpades 31 matcher och när krutröken lagt sig stod Örebro/Värmlands flickor med en bronsmedalj i handen.
– Nu är det 16:e året som vi gör det här. Upplägget är att vi vill att distrikten ska kunna få så många matcher som möjligt. Därför kör vi med ett poolsystem, berättar Björn Nyberg från Frövi Judo.
I vanlig ordning när det vankades judoarrangemang hemma i Arenan var det Nyberg som drog i trådarna. Riksmästerskapen för distriktslag är en riktig tradition i Bergslagen. Ända sedan 2000 har Frövi Judo arrangerat judomästerskapet, som år 2010 flyttade in i den då nybyggda Arenan.
Denna upplaga lockade till sig 16 lag, med fördelningen nio för pojkar och sju för flickor. Åldrarna för RM var från 14 år och upp till 18. Lagen delades sedan upp i pooler och på flicksidan blev det en pool med fyra kombattanter och en med tre. Det innebar att ett av lagen fick lämna mästerskapen efter endast två matcher.
– Oftast kan det räcka. För det kommer att vara det lag som fungerat sämst, så det kan vara en bra början. Men annars har lagen minst tre och uppemot fem matcher, förklarar Nyberg.
Avrundade med bankett på lördagskvällen
Totalt bjöd lördagen på inte mindre än 31 matcher. Spelschemat var noggrant förberett och allt flöt på enligt plan, med flickfinal 16.30 och pojkfinal 17.00. Frövi hade själva gott om representation, inte minst i det kombinerade Värmland/Örebro-laget. Men även i Dalarna, Stockholm och Uppland fanns det många med Arenan som hemmaborg.
Fokus för Frövis del låg på Värmland/Örebro, ett lag som tränades av bland annat Ebba Glaas. För pojkarnas del tog äventyret slut i poolen, medan flickorna nådde semifinalstadiet. Där blev dock Stockholm för svåra och med siffrorna 2-4 slutade det med brons för Värmland/Örebro.
– De gjorde en bra judo. Tävlingen gick bra och tjejerna tog medalj, det får ses som godkänt, summerar Nyberg.
Men även med RM-tävlingarna avslutade fortsätter judohelgen i Arenan. Av de många gästerna dröjer många kvar till morgondagen och under lördagskvällen berättar Nyberg att man avrundade mästerskapen.
– Vi har haft en bankett ikväll och där hade vi 160 matgäster. Sen fortsätter vi med ett läger imorgon och det är i alla fall ett 80-tal som stannar kvar. De bor i skolsalar, på hotellet och vid vandrarhemmet.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.