Frövi Judo har inlett 2015 års tävlingssäsong. Och resultaten lät inte vänta på sig, då man direkt vann en bronsmedalj i gigantiska Matsuru Dutch Open. En för klubben bra uppladdning inför kommande helgs Riksrandori hemma i Arenan.
Efter en längre julvila var det under den gångna helgen återigen dags för Frövi Judo och judogymnasiet att ge sig ut på turné. Med en trupp på nio tävlande och tre i ledarstaben gav man sig av till Holland och Eindhoven. Där arrangerades Matsuru Dutch Open, en gigantisk turnering med 1900 startande och matcher på tolv mattor.
– Bäst gick det för Lina Matérne. Hon fick en bronspeng med sig och gjorde väldigt bra ifrån sig. Jag tycker att det ser riktigt lovande ut, berättar Björn Nyberg från Frövi Judo.
När tävlingarna i lördags öppnade gick Lina upp i sin -78 kilosklass. Där tog hon sig hela vägen till semifinal mot belgiskan Cristiaens, där det dock blev förlust och bronsmedalj. Utöver Linas fina prestation slutade även Amanda Håkansson sjua i sin viktklass.
– Det var hennes allra första U21-tävling och hon imponerade också väldigt mycket, berömmer Nyberg.
Även Ebba Glaas, Ebba Friberg och Lucas Gissberg stod för fina insatser. Samtidigt slutade judogymnasiets Ida Eriksson femma, efter att ha gått flera bra matcher.
Arrangerar Riksrandori i helgen
Tävlingarna i Eindhoven pågick fram till söndagskvällen. Då packade Frövi-delegationen ihop och begav sig hemåt, efter en mycket lyckad helg. Klubbens medverkan i Matsuru Dutch Open var även den första någonsin.
– Det är landslaget som har infört den som en kriterietävling och det var orsaken till att vi åkte. Flera av de här knackar ju på dörren till landslaget, berättar Nyberg som tycker att den internationella prägeln gav bra träning.
– Det här är de matcher som vi söker. De ska få bra motstånd och vara med i matcherna och även vinna några, men samtidigt ska det vara tufft. Det är det som gör att man kan utvecklas.
Till helgen reser Nyberg vidare, denna gång till Skottland med de äldre killarna för att delta i Scottish Open. Även på hemmaplan väntar ett stort arrangemang. Frövi Judo står under helgen nämligen värd för Riksrandori, något som lockar hela judo-Sverige till Arenan.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.