Jonathan Fagerhill visar upp gryende form och kastade sig i kroatiska Dubrovnik fram till en bronsmedalj. Framgång på Europacupen hade också Ebba Glaas, som imponerade stort i en något ovan viktklass.
Kroatiska Dubrovnik var platsen som gällde för Jonathan Fagerhill den här helgen. Frövi Judos bjässe jagade framgångar på Europacupen och gick in i herrarnas -100 kilo. Redan på fredagen kom ”Jonis” fram till staden, men tävlingarna för hans del började på söndagen med match mot en bosnier.
Jonathan gick vidare på ett sent kast och tog även hem matchen efter, ett tight möte med en italienare. Semifinalen förlorade han sedan på poäng och den missade finalplatsen sved. Men det blev snabb revansch för ”Jonis”. Tack vare ett nytt kast plockade han med sig bronsmedaljen hem från Kroatien, en helg som gett mycket.
– Det är skönt att få vara i solen haha! Nej, men jag tar så klart med mig väldigt mycket. Nu har jag tagit ett nytt kliv i alla fall, det känns verkligen som det, menar ”Jonis”.
Ebba hotade i ny viktklass: ”Kändes bra judomässigt”
Jonathan var heller inte ensam på plats från Frövi Judoklubb, även Ebba Glaas tävlade i Europacupen. 22-åringen klev upp på mattan under lördagen och stod för en stark insats. Normalt går Ebba i -57, men den här helgen var det -63 som gällde och Ebba nådde återkval där plockade hon dubbla vinster. Totalt blev det tre segrar på fem matcher.
– Jag tycker att jag körde en bra judo. Jag fick in kast som jag tränat på, det kändes bra rent judomässigt. Det var kul också att det gick så bra för mig, kommenterar Ebba som märkte av skillnaden i viktklassen.
– Ja, de är ju lite större och starkare i -63. Det märkte jag, det kändes som att de var lite tyngre än vad jag är. Men jag kände däremot att jag hade mer ork och det vann jag på.
Framöver blir det dock tävlande i -57 kilo för Frövitjejen, det berättar Ebba. En spännande vår och sommar väntar också talangen. Nordiska mästerskapen väntar i Trollhättan, dessutom har Ebba preliminärt tagits ut till ett träningsläger som ska hållas i Tokyo i början på juli.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.