Frövi Judo får fortsätta att vänta på sitt efterlängtade herrguld i lag-SM. I lördagens mästerskap hemma i Arenan fick man nöja sig med ett brons, efter att ha fallit i en tät och till viss del strömlös semifinal mot Östersund. Trots strömavbrottet blev dagen lyckad och Frövi är nöjda med arrangemanget.
Lag-SM i judo är över för den här gången. Klockan 10.00 på lördagsförmiddagen öppnade mästerskapet, som precis som föregående år arrangerades av Frövi Judo hemma i Arenan. Sju lag fanns på plats för att göra upp om titeln och evenemanget förflöt nästan utan problem.
– Hela tävlingen har fungerat fint och vi har fått mycket beröm. Även om vår första semifinal fick ett strömavbrott mitt i alltihopa. Men det löste sig på ett bra sätt, skrockar Björn Nyberg.
Det oroliga vädret skapade alltså viss turbulens, då strömmen gick mitt under brinnande semifinal. Just den semin var hemmahoppet Frövi inblandade i. Efter att ha städat bort sitt motstånd i poolen med tre övertygande segrar avancerade Frövi vidare till slutspelsfasen, där man lottades mot Östersund.
SPIF vann guldet i finalen
På förhand var semifinalen en öppen historia, även om Frövi hade två starka kort att tillgå i Sebastian Fagerhill och Jonas Björktorp. Duon tog även hem sina respektive matcher, men i övriga tre föll laget med minsta möjliga marginal. I en avgörande kamp i nödbelysningens sken avgjorde Östersund till 3-2 och drömmen om final var över för Frövi.
– Jag tycker att de gjorde fantastiska matcher och var helt överlägsna i poolen. Sen när vi kom till semi mot Östersund hade de ett starkt lag och då slog det lite stolpe ut. Vi hade tre matcher som vi visste var jämna, men tyvärr gick de oss inte i händerna, resonerar Nyberg.
I finalen blev det sedan SPIF (Stockholm Polisen IF) som tog hem guldet, via vinst med 4-1 mot Östersund. För Frövis del får man fortsätta att vänta på det första SM-guldet sedan 2010. Björn Nyberg summerar trots allt ett lyckat mästerskap, där hemmalagets brons rankas högt.
– Ja, det var en mycket lyckad dag. Arrangemanget fungerade bra och vi tog en medalj.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.