Frövi Judo får fortsätta att vänta på sitt efterlängtade herrguld i lag-SM. I lördagens mästerskap hemma i Arenan fick man nöja sig med ett brons, efter att ha fallit i en tät och till viss del strömlös semifinal mot Östersund. Trots strömavbrottet blev dagen lyckad och Frövi är nöjda med arrangemanget.
Lag-SM i judo är över för den här gången. Klockan 10.00 på lördagsförmiddagen öppnade mästerskapet, som precis som föregående år arrangerades av Frövi Judo hemma i Arenan. Sju lag fanns på plats för att göra upp om titeln och evenemanget förflöt nästan utan problem.
– Hela tävlingen har fungerat fint och vi har fått mycket beröm. Även om vår första semifinal fick ett strömavbrott mitt i alltihopa. Men det löste sig på ett bra sätt, skrockar Björn Nyberg.
Det oroliga vädret skapade alltså viss turbulens, då strömmen gick mitt under brinnande semifinal. Just den semin var hemmahoppet Frövi inblandade i. Efter att ha städat bort sitt motstånd i poolen med tre övertygande segrar avancerade Frövi vidare till slutspelsfasen, där man lottades mot Östersund.
SPIF vann guldet i finalen
På förhand var semifinalen en öppen historia, även om Frövi hade två starka kort att tillgå i Sebastian Fagerhill och Jonas Björktorp. Duon tog även hem sina respektive matcher, men i övriga tre föll laget med minsta möjliga marginal. I en avgörande kamp i nödbelysningens sken avgjorde Östersund till 3-2 och drömmen om final var över för Frövi.
– Jag tycker att de gjorde fantastiska matcher och var helt överlägsna i poolen. Sen när vi kom till semi mot Östersund hade de ett starkt lag och då slog det lite stolpe ut. Vi hade tre matcher som vi visste var jämna, men tyvärr gick de oss inte i händerna, resonerar Nyberg.
I finalen blev det sedan SPIF (Stockholm Polisen IF) som tog hem guldet, via vinst med 4-1 mot Östersund. För Frövis del får man fortsätta att vänta på det första SM-guldet sedan 2010. Björn Nyberg summerar trots allt ett lyckat mästerskap, där hemmalagets brons rankas högt.
– Ja, det var en mycket lyckad dag. Arrangemanget fungerade bra och vi tog en medalj.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.