Frövi Judo får fortsätta att vänta på sitt efterlängtade herrguld i lag-SM. I lördagens mästerskap hemma i Arenan fick man nöja sig med ett brons, efter att ha fallit i en tät och till viss del strömlös semifinal mot Östersund. Trots strömavbrottet blev dagen lyckad och Frövi är nöjda med arrangemanget.
Lag-SM i judo är över för den här gången. Klockan 10.00 på lördagsförmiddagen öppnade mästerskapet, som precis som föregående år arrangerades av Frövi Judo hemma i Arenan. Sju lag fanns på plats för att göra upp om titeln och evenemanget förflöt nästan utan problem.
– Hela tävlingen har fungerat fint och vi har fått mycket beröm. Även om vår första semifinal fick ett strömavbrott mitt i alltihopa. Men det löste sig på ett bra sätt, skrockar Björn Nyberg.
Det oroliga vädret skapade alltså viss turbulens, då strömmen gick mitt under brinnande semifinal. Just den semin var hemmahoppet Frövi inblandade i. Efter att ha städat bort sitt motstånd i poolen med tre övertygande segrar avancerade Frövi vidare till slutspelsfasen, där man lottades mot Östersund.
SPIF vann guldet i finalen
På förhand var semifinalen en öppen historia, även om Frövi hade två starka kort att tillgå i Sebastian Fagerhill och Jonas Björktorp. Duon tog även hem sina respektive matcher, men i övriga tre föll laget med minsta möjliga marginal. I en avgörande kamp i nödbelysningens sken avgjorde Östersund till 3-2 och drömmen om final var över för Frövi.
– Jag tycker att de gjorde fantastiska matcher och var helt överlägsna i poolen. Sen när vi kom till semi mot Östersund hade de ett starkt lag och då slog det lite stolpe ut. Vi hade tre matcher som vi visste var jämna, men tyvärr gick de oss inte i händerna, resonerar Nyberg.
I finalen blev det sedan SPIF (Stockholm Polisen IF) som tog hem guldet, via vinst med 4-1 mot Östersund. För Frövis del får man fortsätta att vänta på det första SM-guldet sedan 2010. Björn Nyberg summerar trots allt ett lyckat mästerskap, där hemmalagets brons rankas högt.
– Ja, det var en mycket lyckad dag. Arrangemanget fungerade bra och vi tog en medalj.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.