Lag-SM i Judo avgjordes i Göteborg i helgen och Frövi var riktigt lyckosamma och vann silvermedaljer både i dam och herrklassen, skriver Frövi Judoklubb i ett pressmeddelande.
I herrklassen var hela 14 lag anmälda till start och Frövi Judoklubb inledde med övertygande segrar med 5-0 mot både Södertälje och Stenungsund.
I semifinalen väntade starka Borlänge som i första omgången besegrat regerande mästarlaget Sakura Judoklubb från Göteborg med hela 5-0.
Stor matchhjälte i semifinalen för Frövi blev Jens Isgren som tidigt i sin match tog ledningen mot Borlänges Jonas Björktorp och lyckades hålla undan trots Björktorps starka forcering i slutet av matchen. Isgrens seger gav mycket energi till laget och Frövi vann till slut semifinalen med övertygande 4-1.
I finalen ställdes Frövi mot storfavoriten Stockholmspolisen med svensk judos fixstjärna Marcus Nyman i laget. Vid ställningen 2-1 i matcher var Christoffer Johansson tvungen att vinna sin match mot Nyman. Johansson gjorde sitt bästa och kämpade matchtiden ut men det räckte inte till mot den tidigare europamästaren Nyman som kunde vinna genom att få Johansson varnad för passivitet. Frédérik Gourlay snyggade till siffrorna genom att besegra SPIF:s Roine Sundberg. Därmed slutade finalen 3-2 till Stockholmarnas fördel.
Frövis damer tog sig till final mot Sakura Judoklubb genom att besegra Göteborgs Judoklubb med 4-0. Finalen blev en riktig nagelbitare där Frövis Sofie Björklund ställdes mot Sakuras Mikaela Barrera i den avgörande matchen. Tjejerna bjöd på en offensiv tillställning där Barrera lyckades kasta Sofie på waza-ari, 7p efter ca halva matchen. Trots Sofies starka avslutning kunde Barrera hålla undan och Frövis damer fick nöja sig med en silvermedalj.
Årets Lag-SM är ett fall framåt för Frövi Judoklubb som förra året tog två bronsmedaljer.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.