Lag-SM i Judo avgjordes i Göteborg i helgen och Frövi var riktigt lyckosamma och vann silvermedaljer både i dam och herrklassen, skriver Frövi Judoklubb i ett pressmeddelande.
I herrklassen var hela 14 lag anmälda till start och Frövi Judoklubb inledde med övertygande segrar med 5-0 mot både Södertälje och Stenungsund.
I semifinalen väntade starka Borlänge som i första omgången besegrat regerande mästarlaget Sakura Judoklubb från Göteborg med hela 5-0.
Stor matchhjälte i semifinalen för Frövi blev Jens Isgren som tidigt i sin match tog ledningen mot Borlänges Jonas Björktorp och lyckades hålla undan trots Björktorps starka forcering i slutet av matchen. Isgrens seger gav mycket energi till laget och Frövi vann till slut semifinalen med övertygande 4-1.
I finalen ställdes Frövi mot storfavoriten Stockholmspolisen med svensk judos fixstjärna Marcus Nyman i laget. Vid ställningen 2-1 i matcher var Christoffer Johansson tvungen att vinna sin match mot Nyman. Johansson gjorde sitt bästa och kämpade matchtiden ut men det räckte inte till mot den tidigare europamästaren Nyman som kunde vinna genom att få Johansson varnad för passivitet. Frédérik Gourlay snyggade till siffrorna genom att besegra SPIF:s Roine Sundberg. Därmed slutade finalen 3-2 till Stockholmarnas fördel.
Frövis damer tog sig till final mot Sakura Judoklubb genom att besegra Göteborgs Judoklubb med 4-0. Finalen blev en riktig nagelbitare där Frövis Sofie Björklund ställdes mot Sakuras Mikaela Barrera i den avgörande matchen. Tjejerna bjöd på en offensiv tillställning där Barrera lyckades kasta Sofie på waza-ari, 7p efter ca halva matchen. Trots Sofies starka avslutning kunde Barrera hålla undan och Frövis damer fick nöja sig med en silvermedalj.
Årets Lag-SM är ett fall framåt för Frövi Judoklubb som förra året tog två bronsmedaljer.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.