Brynäs vinnare i J18-mötet

Det blev Brynäs som tog hem segern i J18-mötet i Lindehov. I en spelmässigt jämn fight lyckades Gävle-laget kontra sönder Örebro, något som gav slutresultatet 2-5. Publiken i Lindehov fick förutom målen se flera stora talanger presentera sig.

Lördagen bjöd på J18-hockey i Lindehov, då Örebro Hockey tog emot Brynäs i vårens första seriematch. Och det var Närke-laget som inledde starkast. Med ett aggressivt presspel tryckte man tillbaka Brynäs, vilket ledde till att Örebro tillbringade stora delar av matchinledningen i anfallszonen.

Men med sju minuter på klockan ställde Brynäs snabbt om. Pucken hittade fram till poängmaskinen Jesper Boqvist, som fri med målvakten gav gästerna ledningen. Örebro fortsatte dock att föra spelet och man fick även en gyllene kvitteringschans, då Glenn Gustafsson hittade in till Robin Johanesson framför mål. Den gången fick man ingen utdelning, men den skulle komma kort därefter.

I samband med en avvaktande Brynäs-utvisning klev Anton Johansson fram och skickade in 1-1 mycket fint i krysset. Kvitteringen stod sig dock bara i 50 sekunder, innan Oliver Nordberg återgav Brynäs ledningen. Under periodens andra halva var det sedan gästerna som övertog kommandot och flyttade fram spelet. Men trots en intensiv avslutning uppkom få klara målchanser, något som gjorde att lagen gick till vila med ställningen 1-2.

Brynäs kontringar fortsatt hot

I den andra perioden fick sedan Brynäs inleda i spel fem mot fyra. Det var en möjlighet som laget tog tillvara på, då Jesper Boqvist skar in från sidan och med sitt andra mål för dagen skickade in 1-3. Örebro ville inte vara sämre i sitt egna powerplay, där Tom Lundgren reducerade via ett lågt slagskott.

Målet följdes av ett nytt fem mot fyra-läge för Örebro. Där var dock Brynäs och Samuel Asklöv närmast ett mål, men hans friläge räddades. Några minuter senare ställde Brynäs om på nytt. Denna gång såg Marcus Ersson till att utöka ledningen till 2-4 och perioden förflöt därefter mållös.

– De är snabba att ställa om och är väldigt effektiva när de får lägena. Det blir lite av en kalldusch när man nästan har 3-3 och sen kontrar dem och gör 2-4. Det blir tufft, säger Örebro-tränaren Filip Björk.

Med en tvåmålsledning in i slutakten kunde Brynäs kliva ut för att kontrollera spelet. Laget hade även en 2-5-puck inne, men som dömdes bort för offside i målgården. Gästerna fortsatte att skapa mest och Jesper Boqvist hade bud på ytterligare mål. För Örebros del sökte laget en väg in i matchen, något man fick via ett fem mot tre-spel.

Men laget fick ingen utdelning där och Brynäs kunde hålla undan i hela boxplayet. Därefter blev Örebro alltmer desperata i sin kvitteringsjakt och mot slutet tog man även ut målvakten. Det gav dock ingen effekt mer än att Brynäs kunde avgöra till 2-5, vilket även blev slutresultatet.

”Är en storspelare på gång”

– Det var en tuff match. Vi kände att vi hade några lägen att komma ikapp, men fick två styrningar i mål på oss som kändes tunga. Vi kämpade på bra, men fick inte riktigt de här marginalerna med oss som vi behövde, summerar Björk förlusten.

I Brynäs-båset stod han tränarkollega Lars Lövblom och betraktade matchen. Tränaren är i efterhand nöjd med segern, men ser annorlunda på prestationen.

– Upp och ner tycker jag. Stundtals är vi bra och stundtals slarvar vi väldigt mycket. För oss var det viktigt att få vinna den här matchen, vi har kanske lite mer individuell skicklighet och det avgör, menar Lövblom.

Tränaren hade före matchen pekat ut Jesper Boqvist som en spelare att hålla koll på. Och Brynäs-centern levde verkligen upp till förväntningarna. Med två mål och ett briljant spel låg han bakom segern, något som får Lövblom att hylla sin talang.

– Ja det där är en storspelare på gång! Likaså Marcus Ersson som är en jättebra back.

Matchen var de båda J18-lagens första efter juluppehållet. Nu när seriespelet är igång igen väntar det nya matcher redan på söndagen. För Örebros del tar man emot Timrå hemma i Behrn Arena, samtidigt som Brynäs rullar vidare till Karlstad för match mot Färjestad.

Matchfakta Örebro Hockey-Brynäs:
Resultat: 2-5 (1-2, 1-2, 0-1)
Publik: 142
Skott: 30-28
Mål: 0-1 Jesper Boqvist (Henriksson), 1-1 Anton Johansson (Frödelius, Sandberg), 1-2 Oliver Nordberg (Ersson, Gren), 1-3 Jesper Boqvist (Ersson, Broeng), 2-3 Tom Lundgren (Löwdahl), 2-4 Marcus Ersson, 2-5 Marcus Ersson

Publicerad 10 januari 2015 klockan 18:45

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Lindlöven är klara för semifinal efter 3-1 i matcher i kvartsfinalen mot Forshaga. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.

18 mars 2026 klockan 21:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.

16 mars 2026 klockan 17:54 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

Planeringen är i full gång inför den tionde upplagan av LindeDagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

2 mars 2026 klockan 14:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.

2 mars 2026 klockan 12:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket...
1 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där ...
28 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde ...
26 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.

26 februari 2026 klockan 11:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.

25 februari 2026 klockan 22:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan ...

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp ...

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo ...

LIF Lindesbergs landslagsdebutant Benjamin Stolth. Foto: LIF Lindesberg

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.

20 februari 2026 klockan 13:44 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. ...

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK ...

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra ...

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.

4 februari 2026 klockan 22:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans...
1 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren ...
25 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-17

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-06

2026-01-04

2026-01-01

2025-12-31

2025-12-29

2025-12-17

2025-12-13

2025-12-10

2025-12-07

2026-03-20 00:02