I helgen kommer bakboksförfattaren Cheryl Lindblad till Café Lusthuset. Caféansvarig Gunilla Remnert och bagare Anna Fagrell är laddade inför besöket.
– Vi har öppet alla helger i oktober med Afternoon Tea och vanlig caféverksamhet men den här helgen har vi något alldeles speciellt, berättar Gunilla Remnert, ansvarig för Café Lusthuset vid Plantmarknadens entré.
Det var genom en speciell typ av bakformar som Gunilla Remnert kom i kontakt med Cheryl Lindblad. Cheryl är amerikan men bor sedan flera år tillbaka i Sverige. Här driver hon ett företag som importerar bakformar från USA.
– De är helt fantastiska, små mästerverk. Bakar man inte i dem kan man ändå ha dem framme på hyllan, säger Gunilla Remnert, och visar några av formarna.
En stor kakform ser ut som en krysantemum, en annan är hjärtformad och ytterligare en annan form består av små rosor.
Cheryl Lindblad kommer att vara på cafét under hela lördagen och söndagen. Tillsammans med Lusthusets bagare Anna Fagrell kommer hon att baka cupcakes, svara på frågor och ge tips och råd för lyckad bakning.
– Jag håller på att arbeta mig igenom recepten i hennes bok Cupcakes just nu och det ska bli väldigt spännande att få träffa henne i helgen. Jag kommer nog lära mig väldigt mycket, säger Anna Fagrell.
Bakintresserade, barnfamiljer, helgpromenerande. Alla ska känna sig välkomna till Café Lusthuset. Den som letar sig dit i helgen kan också passa på att spana in caféets nya utbyggnad, en glasveranda med utsikt över rosenträdgården.
– Vi arbetar för att vara ett attraktivt utflyktsmål året om, och tänk här i vår, när det fortfarande är lite för kallt och fuktigt för att sitta ute, då kan man ändå njuta av alla vackra blommor, säger Gunilla Remnert.
Plantmarknadens hemsida, där information också finns om Café Lusthuset
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.