Den första november firar nagelterapeuten Camilla Petterson ett år som egen företagare. Man hittar henne på Veronicas Hudvård & Laserklinik där hon stortrivs, framförallt med att få arbeta med sitt drömjobb, men också med fantastiska arbetskamrater och gulliga kunder.
Camilla Petterson är en sprudlande glad tjej med ett stort, välkomnande leende. Hon kommer från Köping där hon också är bosatt, vilket innebär att hon pendlar till sitt jobb i Lindesberg. Intresset för just naglar har alltid funnits och eftersom hon dessutom är mycket social, passar yrket henne alldeles utmärkt.
– Jag trivs när jag får prata och lyssna. När man sitter såhär kommer man väldigt nära kunderna och utvecklar relationer tillsammans med personer som jag inte skulle ha träffat i vanliga fall. Och så är det väldigt kreativt, man får se och tänka ut vad som passar personen. Det kommer in kunder som man hjälper och gör fina och efteråt ser jag hur de lyser upp. Det är egentligen en liten grej, men för dem är det jättestort.
Camilla utbildade sig allra först till spa- och hudterapeut i en skola i Stockholm. Det var naglar hon helst ville göra, men i utbildningen ingick dessvärre endast manikyrdelen. Efter skolan fick hon jobb i Arboga på en salong där de gjorde naglar, så 2011 skickade de iväg Camilla på nagelutbildning.
– Att bli nagelterapeut var ju det jag verkligen ville, så att få den utbildningen bekostad var ju perfekt. Annars kostar den ungefär fyrtiotusen kronor.
Och med både utbildning och en del erfarenhet i bagaget bestämde sig Camilla för att starta eget företag. Hur man hamnar i en jobbsituation som innebär att man får pendla mellan Köping och Lindesberg kan ju verka lite underligt, men det har sin förklaring.
– Jag hamnade här tack vare Petra som jobbar här på Veronicas Hudvård & Laserklinik som hudterapeut, vi gick utbildningen tillsammans i Stockholm så jag kände henne sen innan. Jag visste att Veronica letade efter en nageltjej.
Hon erbjuder bland annat nagelförlängningar, förstärkningar, manikyr; nagelvård med gelé. Men också vanlig manikyr utan något material. Till Camilla kommer det mestadels kvinnor för att få snygga naglar, men också en och annan man.
– Anledningen till att det inte är så mycket män är att de antagligen tror att jag bara kan lacka. Men om man har problem med en nagel, om man fått en spricka eller om den gått av långt ner så kan jag laga bara just den nageln. Det är nog inte så många som vet om det.
Snygga naglar med en av höstens färger och lite extra bling. Foto: Privat.
Nu firar Camilla om dryga två veckor sitt första år som egen företagare, vilket hon personligen inte ångrar en enda sekund.
– Det har gått bra, jag är superglad att jag valde att ta det här steget att öppna här. Folk jag träffar är så himla gulliga, de får mig att känna mig så uppskattad. Och så trivs jag väldigt bra med de jag jobbar med här.
Det blir självklart ettårs firande och Camilla smider planer för den första november, då det på pricken är ett år sedan hon blev egen.
– Det kommer att bli lite erbjudanden i november. Jag kommer att införa en stamkundsrabatt och nya kunder kommer att få 20%. Och så är det något som är hemligt, så det vill jag inte avslöja nu.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.