Vid måndagens möte övertog Cecilia Jeffner formellt presidentämbetet för Rotary i Lindesberg. Det har redan hunnit vara ett möte på höstterminen men Cecilia har haft semester och varit bortrest. Därför överlämnade avgående presidenten Anders Svensson den halskedja som symboliserar ämbetet först vid dagens möte.- Jag ser fram emot ett spännande år och hoppas jag kan var med och bidra till en fortsatt positiv utveckling av Lindesberg, säger Rotarys nya president Cecilia Jeffner.
Cecilia Jeffner lovar att inte revolutionera verksamheten eller inriktningen på något sätt under året som president. Istället vill Cecilia fortsätta att lägga tonvikten på det lokala, och att låta Rotary Lindesberg vara den naturliga mötes- och nätverksplatsen för alla som vill delta i debatten om hur Lindesberg ska utvecklas. Och detta oavsett om man är medlem eller bara intresserad medborgare.
– Så självklart fortsätter våra öppna lunchmöten varje måndag precis som tidigare, deklarerar Cecilia.
Varje lunchmöte har också en programpunkt. Här lovar Cecilia ett tema som hon sammanfattar med orden; det händer i Lindesberg. Genom att låta engagerade personer i till exempel föreningar, organisationer och företag komma till tals, vill hon lyfta fram det som är positivt och som gör Lindesberg bättre som boende- och verksamhetsort.
I början av sitt ämbete låter hon olika föreningar få möjlighet att beskriva sin verksamhet och sina framtidsplaner.
– Idrottsföreningarna ligger mig varmt om hjärtat, mycket beroende på att jag har barn som älskar idrott. Det gör att man själv blir engagerad och då får man se vad alla frivilliga och ideella krafter bidrar med, för att utveckla och stötta Lindeberg, säger Cecilia Jeffner.
Först ut var IFK Lindesberg och föreningens ordförande Per Eriksson. Ett referat om IFK:s satsning på en helt ny fotbollsanläggning med bland annat en egen inomhushall kommer i morgondagens LindeNytt.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.