Vid måndagens möte övertog Cecilia Jeffner formellt presidentämbetet för Rotary i Lindesberg. Det har redan hunnit vara ett möte på höstterminen men Cecilia har haft semester och varit bortrest. Därför överlämnade avgående presidenten Anders Svensson den halskedja som symboliserar ämbetet först vid dagens möte.- Jag ser fram emot ett spännande år och hoppas jag kan var med och bidra till en fortsatt positiv utveckling av Lindesberg, säger Rotarys nya president Cecilia Jeffner.
Cecilia Jeffner lovar att inte revolutionera verksamheten eller inriktningen på något sätt under året som president. Istället vill Cecilia fortsätta att lägga tonvikten på det lokala, och att låta Rotary Lindesberg vara den naturliga mötes- och nätverksplatsen för alla som vill delta i debatten om hur Lindesberg ska utvecklas. Och detta oavsett om man är medlem eller bara intresserad medborgare.
– Så självklart fortsätter våra öppna lunchmöten varje måndag precis som tidigare, deklarerar Cecilia.
Varje lunchmöte har också en programpunkt. Här lovar Cecilia ett tema som hon sammanfattar med orden; det händer i Lindesberg. Genom att låta engagerade personer i till exempel föreningar, organisationer och företag komma till tals, vill hon lyfta fram det som är positivt och som gör Lindesberg bättre som boende- och verksamhetsort.
I början av sitt ämbete låter hon olika föreningar få möjlighet att beskriva sin verksamhet och sina framtidsplaner.
– Idrottsföreningarna ligger mig varmt om hjärtat, mycket beroende på att jag har barn som älskar idrott. Det gör att man själv blir engagerad och då får man se vad alla frivilliga och ideella krafter bidrar med, för att utveckla och stötta Lindeberg, säger Cecilia Jeffner.
Först ut var IFK Lindesberg och föreningens ordförande Per Eriksson. Ett referat om IFK:s satsning på en helt ny fotbollsanläggning med bland annat en egen inomhushall kommer i morgondagens LindeNytt.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.