Vid måndagens möte övertog Cecilia Jeffner formellt presidentämbetet för Rotary i Lindesberg. Det har redan hunnit vara ett möte på höstterminen men Cecilia har haft semester och varit bortrest. Därför överlämnade avgående presidenten Anders Svensson den halskedja som symboliserar ämbetet först vid dagens möte.- Jag ser fram emot ett spännande år och hoppas jag kan var med och bidra till en fortsatt positiv utveckling av Lindesberg, säger Rotarys nya president Cecilia Jeffner.
Cecilia Jeffner lovar att inte revolutionera verksamheten eller inriktningen på något sätt under året som president. Istället vill Cecilia fortsätta att lägga tonvikten på det lokala, och att låta Rotary Lindesberg vara den naturliga mötes- och nätverksplatsen för alla som vill delta i debatten om hur Lindesberg ska utvecklas. Och detta oavsett om man är medlem eller bara intresserad medborgare.
– Så självklart fortsätter våra öppna lunchmöten varje måndag precis som tidigare, deklarerar Cecilia.
Varje lunchmöte har också en programpunkt. Här lovar Cecilia ett tema som hon sammanfattar med orden; det händer i Lindesberg. Genom att låta engagerade personer i till exempel föreningar, organisationer och företag komma till tals, vill hon lyfta fram det som är positivt och som gör Lindesberg bättre som boende- och verksamhetsort.
I början av sitt ämbete låter hon olika föreningar få möjlighet att beskriva sin verksamhet och sina framtidsplaner.
– Idrottsföreningarna ligger mig varmt om hjärtat, mycket beroende på att jag har barn som älskar idrott. Det gör att man själv blir engagerad och då får man se vad alla frivilliga och ideella krafter bidrar med, för att utveckla och stötta Lindeberg, säger Cecilia Jeffner.
Först ut var IFK Lindesberg och föreningens ordförande Per Eriksson. Ett referat om IFK:s satsning på en helt ny fotbollsanläggning med bland annat en egen inomhushall kommer i morgondagens LindeNytt.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan – under ledning av stjärnkocken Paul Svensson – skapar en måltidsupplevelse som speglar platsens själ och historia.
– Du kan servera en mycket mer engagerande och spännande historia på tallriken om maten har förankring i den plats du verkar på, säger Annika Göran Rodell, lärare vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan.
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.
Lindemarken är tillbaka i centrum för andra året i rad, och denna gången välkomnades både knallar och besökare av ett strålande vackert höstväder med varma vindar. I myllret längs Kungsgatan var det bitvis mycket trångt mellan knallarna, vilket gav en känsla av marknaden som den var förr. LindeNytt gjorde ett besök vid lunchtid för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.