Jonas Kleber, C, med övriga i partiet jublade när de nåddes av beskedet, att Kristinaskolan byggs om till bostäder. Arkivfoto: Hans Andersson
Jubel när partiets vision blir verklighet
I måndags kunde LindeNytt rapportera att man nu planerar att bygga om Kristinaskolan till flerfamiljshus med hyresrätter. Beskedet från det kommunala fastighetsbolaget faller i god jord hos Centerpartiet i Lindesberg, som tidigt föreslog just denna lösning för att bevara det kulturhistoriska värdet samtidigt som ett attraktivt boende skapas.
– Vi måste skapa fler attraktiva bostäder i Lindesberg, så vi får behålla våra kommuninvånare och samtidigt få fler att flytta hit, kommenterar centerordföranden Jonas Kleber.
Redan sommaren 2014 föreslog Centern att Kristinaskolan skulle byggas om till bostadshus. Drygt ett år senare kom beslutet från kommunstyrelsen, som öppnade för partiets vision: att Kristinaskolan avvecklas och eleverna fördelas på Björkhagaskolan och Brotorpsskolan.
Kristinaskolan. Foto: Fredrik Norman
När det kommunala fastighetsbolaget i måndags bekräftade att man planerar för just en bostadssatsning, med Kristinaskolan som grund, utbrast jubel i centerlägret.
– Det här är precis vad vi behöver! Vi måste skapa fler attraktiva bostäder i Lindesberg, så vi får behålla våra kommuninvånare och samtidigt får fler att flytta hit. Vi har redan familjer som står i kö för en bostad, så det är mycket välkommet att Kristinaskolan kommer till nytta även när skolverksamheten upphör, kommenterar Jonas Kleber, Centerpartiet.
Centerpartiet ser den framtida satsningen i södra stadskärnan som viktig ur ett annat perspektiv också. Fler bostäder i söder är lika med mer puls och människor i rörelse.
– Det är viktigt, inte minst för handeln, att vi skapar liv i hela centrum. Då får ju också handeln bättre förutsättningar att klara sig, säger Kleber.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...