Ett sätt att lura folket. Så beskriver Centerpartiets ordföranden Kurt Scharnke den marknadsföring Lidl i dagarna fört angående en stor realisation. Många hade säkert hoppats på att handla en TV billigt – men först till kvarn är en underdrift, menar Kurt.
Endast tre apparater fanns ute för försäljning i butiken. Men tusentals kunder nåddes av reklamen.
”- Skärpning”, inleder Kurt Scharnke sin kritiska insändare med.
Centerpartiets Kurt Scharnke skriver:
Skärpning Lidl.
Idag är det dags för årets stora rea, rea, rea
Det var rubriken i Lidls helsidesannons i Bergslagsposten den 24 februari 2005 samt i ett utskickat reklamblad till hushållen i Bergslagen.
Speciellt exponerade man en 28-tums TV för 1499 kr, som tidigare kostat 2990 kr. Problemet var bara det att man endast hade tre apparater, vilket naturligtvis inte framgick av reklambladen och ej heller vid förfrågan till Lidls kundtjänst. Det handlar naturligtvis, enligt mitt sätt att se, om en osund och vilseledande marknadsföring på gränsen till lurendrejeri.?
Hur många kunder har inte åkt långväga och förgäves i tron att kunna köpa sig en billig TV.
Är företaget kapabel till dylikt oseriöst handlande kan man naturligtvis fundera över hur sortimentet är i övrigt.
Som förslag skulle undertecknad ge Lidl rådet att lotta ut de få lockvarorna till kunderna så slipper man bevittna den förnedring och irritation som uppstår vid tävlandet att kunna slita åt sig en lockvara.
Ps. Upplysningsvis kan jag omnämna att de mc-låsen ni sålde för ett tag sedan inte är godkända av försäkringsbolagen till det de är avsedda för, vilket inte framgick av förpackningen eller vid förfrågan.
Kurt Scharnke, Lindesberg
2005-03-02
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.