Femtiotalet personer hade hörsammat Socialdemokraternas inbjudan att under måndagskvällen komma till Arenan för att diskutera utvecklingen av Lindesbergs centrum. ”Ett mycket positivt möte med många goda idéer från engagerade människor, både i panelen och bland åhörarna, sammanfattade Bengt Storbacka.
När Socialdemokraterna bjöd in till dialog och diskussion kring centrum i Lindesberg kom det runt femtio personer. Och förslagen och diskussionerna blev både givande och livliga.
– Efter pausen fick jag upprätta en talarlista för att hålla ordning på debatten, berättar en nöjd Bengt Storbacka.
Med mötet ville man fånga upp idéer och synpunkter bland medborgarna i Lindesberg om hur centrum måste utvecklas för att uppnå en aktiv och livlig handel. Bengt Storbacka önskade också en debatt kring frågan att våga lyfta fram Lindesberg som centrum och centralort i kommunen, även om kommunen är utspridd med flera småorter.
En fråga som diskuterade livligt under kvällen var behovet av centralt belägna bostäder, där också möjligheten att kunna bygga på höjden ansågs vara en bra lösning. Att Lindesjöns attraktionskraft också måste tas till vara på ett bättre sätt, både för boende och för evenemang och arrangemang, var en tydlig åsikt bland de närvarande. Många lyfte också fram Loppholmarna som en plats där olika typer av evenemang kunde arrangeras, till glädje för både för ortsbor och för besökare.
Parkeringssituationen i de centrala delarna var också ett hett ämne. Många handlare, främst utefter Kristinavägen, anser den vara bedrövlig. Flera menar att man haft en vikande försäljning på grund den dåliga parkeringssituationen i centrum. Det är främst den spontana handeln som uteblir då kunderna inte hittar en lämplig parkeringsplats.
Därför anser man från handelns sida att det är nödvändigt med ett beslut om var stadens handelscentrum ska ligga någonstans. Enligt de förslag som nu råder ska det etableras ett centrum utefter Smedjegatan och Kristinavägen söderut. Ingen av de handlare LindeNytt pratat med, har något emot den platsen – bara det finns bra och ändamålsenliga lokaler tillgängliga.
Andra exempel som kom fram under kvällen var behovet av bra kollektivtrafik till och från Lindesberg även under helgerna, fasta scener både på Loppholmarna och i Flugparken och platser för ungdomar att vara på – hänga som man säger idag.
Bengt Storbacka var mycket nöjd efter mötet och gladdes åt den entusiasm och engagemang som deltagarna visade under kvällen.
– Ett väldigt positivt möte med många goda idéer. Idéer som vi nu kan ta med oss vidare in i diskussionerna kring den fördjupade översiktsplan som kommunen arbetar med, säger han.
Den fördjupade översiktsplanen för Lindesberg kommer att presenteras under våren 2014. Då återkommer möjligheten för medborgarna att än en gång få komma med synpunkter, tankar och idéer om Lindesbergs centrum.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.