Femtiotalet personer hade hörsammat Socialdemokraternas inbjudan att under måndagskvällen komma till Arenan för att diskutera utvecklingen av Lindesbergs centrum. ”Ett mycket positivt möte med många goda idéer från engagerade människor, både i panelen och bland åhörarna, sammanfattade Bengt Storbacka.
När Socialdemokraterna bjöd in till dialog och diskussion kring centrum i Lindesberg kom det runt femtio personer. Och förslagen och diskussionerna blev både givande och livliga.
– Efter pausen fick jag upprätta en talarlista för att hålla ordning på debatten, berättar en nöjd Bengt Storbacka.
Med mötet ville man fånga upp idéer och synpunkter bland medborgarna i Lindesberg om hur centrum måste utvecklas för att uppnå en aktiv och livlig handel. Bengt Storbacka önskade också en debatt kring frågan att våga lyfta fram Lindesberg som centrum och centralort i kommunen, även om kommunen är utspridd med flera småorter.
En fråga som diskuterade livligt under kvällen var behovet av centralt belägna bostäder, där också möjligheten att kunna bygga på höjden ansågs vara en bra lösning. Att Lindesjöns attraktionskraft också måste tas till vara på ett bättre sätt, både för boende och för evenemang och arrangemang, var en tydlig åsikt bland de närvarande. Många lyfte också fram Loppholmarna som en plats där olika typer av evenemang kunde arrangeras, till glädje för både för ortsbor och för besökare.
Parkeringssituationen i de centrala delarna var också ett hett ämne. Många handlare, främst utefter Kristinavägen, anser den vara bedrövlig. Flera menar att man haft en vikande försäljning på grund den dåliga parkeringssituationen i centrum. Det är främst den spontana handeln som uteblir då kunderna inte hittar en lämplig parkeringsplats.
Därför anser man från handelns sida att det är nödvändigt med ett beslut om var stadens handelscentrum ska ligga någonstans. Enligt de förslag som nu råder ska det etableras ett centrum utefter Smedjegatan och Kristinavägen söderut. Ingen av de handlare LindeNytt pratat med, har något emot den platsen – bara det finns bra och ändamålsenliga lokaler tillgängliga.
Andra exempel som kom fram under kvällen var behovet av bra kollektivtrafik till och från Lindesberg även under helgerna, fasta scener både på Loppholmarna och i Flugparken och platser för ungdomar att vara på – hänga som man säger idag.
Bengt Storbacka var mycket nöjd efter mötet och gladdes åt den entusiasm och engagemang som deltagarna visade under kvällen.
– Ett väldigt positivt möte med många goda idéer. Idéer som vi nu kan ta med oss vidare in i diskussionerna kring den fördjupade översiktsplan som kommunen arbetar med, säger han.
Den fördjupade översiktsplanen för Lindesberg kommer att presenteras under våren 2014. Då återkommer möjligheten för medborgarna att än en gång få komma med synpunkter, tankar och idéer om Lindesbergs centrum.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.