Femtiotalet personer hade hörsammat Socialdemokraternas inbjudan att under måndagskvällen komma till Arenan för att diskutera utvecklingen av Lindesbergs centrum. ”Ett mycket positivt möte med många goda idéer från engagerade människor, både i panelen och bland åhörarna, sammanfattade Bengt Storbacka.
När Socialdemokraterna bjöd in till dialog och diskussion kring centrum i Lindesberg kom det runt femtio personer. Och förslagen och diskussionerna blev både givande och livliga.
– Efter pausen fick jag upprätta en talarlista för att hålla ordning på debatten, berättar en nöjd Bengt Storbacka.
Med mötet ville man fånga upp idéer och synpunkter bland medborgarna i Lindesberg om hur centrum måste utvecklas för att uppnå en aktiv och livlig handel. Bengt Storbacka önskade också en debatt kring frågan att våga lyfta fram Lindesberg som centrum och centralort i kommunen, även om kommunen är utspridd med flera småorter.
En fråga som diskuterade livligt under kvällen var behovet av centralt belägna bostäder, där också möjligheten att kunna bygga på höjden ansågs vara en bra lösning. Att Lindesjöns attraktionskraft också måste tas till vara på ett bättre sätt, både för boende och för evenemang och arrangemang, var en tydlig åsikt bland de närvarande. Många lyfte också fram Loppholmarna som en plats där olika typer av evenemang kunde arrangeras, till glädje för både för ortsbor och för besökare.
Parkeringssituationen i de centrala delarna var också ett hett ämne. Många handlare, främst utefter Kristinavägen, anser den vara bedrövlig. Flera menar att man haft en vikande försäljning på grund den dåliga parkeringssituationen i centrum. Det är främst den spontana handeln som uteblir då kunderna inte hittar en lämplig parkeringsplats.
Därför anser man från handelns sida att det är nödvändigt med ett beslut om var stadens handelscentrum ska ligga någonstans. Enligt de förslag som nu råder ska det etableras ett centrum utefter Smedjegatan och Kristinavägen söderut. Ingen av de handlare LindeNytt pratat med, har något emot den platsen – bara det finns bra och ändamålsenliga lokaler tillgängliga.
Andra exempel som kom fram under kvällen var behovet av bra kollektivtrafik till och från Lindesberg även under helgerna, fasta scener både på Loppholmarna och i Flugparken och platser för ungdomar att vara på – hänga som man säger idag.
Bengt Storbacka var mycket nöjd efter mötet och gladdes åt den entusiasm och engagemang som deltagarna visade under kvällen.
– Ett väldigt positivt möte med många goda idéer. Idéer som vi nu kan ta med oss vidare in i diskussionerna kring den fördjupade översiktsplan som kommunen arbetar med, säger han.
Den fördjupade översiktsplanen för Lindesberg kommer att presenteras under våren 2014. Då återkommer möjligheten för medborgarna att än en gång få komma med synpunkter, tankar och idéer om Lindesbergs centrum.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.