Som LindeNytt tidigare idag kunde berätta kommer restaurangkedjan Coco Thai senare i år att göra entré i Lindesberg. Grundaren och ägaren Thanh Ly såg Lindesberg som en självklar stad att etablera sig i, och invånarna har nyttig och modern mat att se fram emot.
Restaurangen Coco Thai finns nu på 10-12 ställen i landet, och kommer inom några månader att finnas i Lindesberg. Det är Thanh Ly som startat upp konceptet, men äger i dagsläget bara ett par av restaurangerna. Men nu har kontrakt skrivits för att öppna upp i stan.
– Lindesberg har jag alltid tyckt varit attraktivt, det var givet om en etablering skulle ske någonstans runtom i Örebro län. Lindesberg är ett bra val, tycker vi. Det är bästa lokalen och bästa läget, det har stort potential. Det kommer att ske en hel del förändringar, vi kommer att bygga om och bygga ut köket, vi kommer att förbättra lokalen. Men man kommer känna igen Folkan 13 när man kommer in, det har jag fått lära mig att den heter, berättar Thanh med ett skratt.
Thanh hoppas på öppning redan i mitten av sommaren.
– Vi ska försöka att öppna i juli månad, i värsta fall blir det i början av augusti. Det beror på om allt klaffar rätt.
Det är thaimat som lagas och serveras, även sushi finns på menyn. På Coco Thai kommer man kunna luncha, såväl som gå ut på kvällen för att äta. Thanh säger:
– Det är nyttig och modern mat, det är stor efterfrågan efter sådan här mat. Vi lagar mat med mycket bra råvaror och vi har till exempel aldrig frysta grönsaker. Det är en gourmetrestaurang. Det kommer att bli spännande!
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.