Igår, torsdag, sattes ett slutdatum för Coopbutiken i Lindesberg. Butikschef Anders Widén har nåtts av beskedet att butiken stänger för gott den 30:e april. Men för honom kan det bli aktuellt att stanna kvar i Coop efter nedläggningen.-Jag har blivit erbjuden en motsvarande tjänst, säger han.
Anders Widén, som valde att flytta till Lindesberg med familj för att styra upp Coopbutiken, fick aldrig chansen att försöka vända förlust till vinst. Bara några månader efter att han tillträtt tjänsten som butikschef så kom beskedet om att butiken skall upphöra p.g.a. för många förlustår bakom sig.
Den 17:e januari fick personalen beskedet att butiken skall avvecklas. Något datum hade inte bestämts, man talade bara om att det troligtvis skulle ske under våren 2013. Så kommer också att ske. Igår sattes slutdatum för Coop Lindesberg. Butiken upphör den 30:e april.
Stannar i Coop?
Anders Widén har varit mycket tydlig med att han tycker att personalen har gjort ett fantastiskt arbete och att det som har hänt inte får riktas mot dem. På samma vis har personal kommenterat Anders korta tid i butiken, att han hade kunnat lyfta butiken om han bara hade fått chansen.
Nu verkar det som att det inte bara är personalen i Lindesberg som ser Anders styrka. Coop har nämligen erbjudit honom fortsatt förtroende.
-Ja, jag har blivit erbjuden ett nytt jobb av Coop och på något sätt känns väl det lite som ett tecken på att man ändå har gjort bra ifrån sig, säger Anders Widén.
Men han tycker samtidigt att det känns vemodigt, en situation som inte känns helt hundra.
-Jag tänker främst på min personal här i Lindesberg. Nu får jag chansen att arbeta vidare i en annan butik, men för personalen är ju framtiden oviss. Det känns inte bra för mig, säger Anders.
Anders Widén har ännu inte tagit ställning till det erbjudande Coop lagt fram. Tjänsten han erbjuds är att bli butikschef på en ort söderut i landet.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.