Idag spelades AIF Cupen i Gamla Idrottshuset. Frövi IK ställde upp som ett av de tjugo medverkande lagen, men resan tog slut redan i gruppspelet. En missräkning som laget självklart var missnöjt med.
Denna lördag spelades AIF Cupen i Gamla Idrottshuset. Totalt deltog tjugo lag, fördelade på fyra grupper där två lag från varje grupp avancerade till slutspel. Futsalcupen är ett heldagsbestyr och för de lag som når allra längst spelas de sista matcherna vid midnatt.
Ett av de lag som slogs ut betydligt tidigare än så var Frövi IK. Laget lottades i grupp B, där man gjordes sällskap av tufft motstånd. Cupäventyret startade tidigt på förmiddagen, då laget spelade 1-1 i den inledande matchen mot IFK Örebro. Därefter följde dock idel förluster och laget slogs ut med endast en inspelad poäng, vilket var ett misslyckande.
– Det är årets roligaste cup, så vi hade stora förväntningar faktiskt. En stor missräkning att vi åkte ut redan i gruppen, men gruppen var tuff redan från början med Bosna och Latorp. Men våra förväntningar var att gå vidare, medger lagets tränare Kalle Frejd.
I den andra gruppspelsmatchen ställdes man mot FK Bosna. Motståndet är ett erkänt starkt futsallag och säkrade DM-titeln så sent som i måndags, där Semir Fific var en av frontfigurerna. Mot Frövi gjorde Fific inget mål, men Bosna vann trots det komfortabelt med hela 3-1.
I matchen därefter följde Frövi upp med att köras över med 4-0 av Latorp. Avslutningsvis åkte man på en rejäl 1-7-kross mot gruppvinnaren Adolfsberg. Cupen tog därmed slut tidigare än planerat, något som Frejd menar har att göra med inställningen.
– Vi saknar inställningen helt klart. Vi hade samma lag som när vi mötte Rynninge i helgen, då förlorade vi i sudden och gjorde det jättebra. Jag är missnöjd med inställningen på hela gruppen.
Allt som allt är Frövi dock nöjda med futsalsäsongen. Laget har spelat såväl seriespel som cuper och har hållit igång sedan oktober. Dagens insats kan vara en reaktion på det intensiva spelandet, spekulerar Frejd i.
Nu är det slut på futsalsäsongen och laget tar en kortare vila. Därefter kör man igång med upptaktsmöte i februari, vilket följs av tre träningar i veckan. För Frejd är det fullt fokus mot utomhussäsongen som gäller.
– Nu ska vi vila här i två veckor. Sen ska vi dra igång med träningar i Lindesbergs inomhushall och sen börjar vi med träningsmatcher i slutet av februari.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.