Idag spelades AIF Cupen i Gamla Idrottshuset. Frövi IK ställde upp som ett av de tjugo medverkande lagen, men resan tog slut redan i gruppspelet. En missräkning som laget självklart var missnöjt med.
Denna lördag spelades AIF Cupen i Gamla Idrottshuset. Totalt deltog tjugo lag, fördelade på fyra grupper där två lag från varje grupp avancerade till slutspel. Futsalcupen är ett heldagsbestyr och för de lag som når allra längst spelas de sista matcherna vid midnatt.
Ett av de lag som slogs ut betydligt tidigare än så var Frövi IK. Laget lottades i grupp B, där man gjordes sällskap av tufft motstånd. Cupäventyret startade tidigt på förmiddagen, då laget spelade 1-1 i den inledande matchen mot IFK Örebro. Därefter följde dock idel förluster och laget slogs ut med endast en inspelad poäng, vilket var ett misslyckande.
– Det är årets roligaste cup, så vi hade stora förväntningar faktiskt. En stor missräkning att vi åkte ut redan i gruppen, men gruppen var tuff redan från början med Bosna och Latorp. Men våra förväntningar var att gå vidare, medger lagets tränare Kalle Frejd.
I den andra gruppspelsmatchen ställdes man mot FK Bosna. Motståndet är ett erkänt starkt futsallag och säkrade DM-titeln så sent som i måndags, där Semir Fific var en av frontfigurerna. Mot Frövi gjorde Fific inget mål, men Bosna vann trots det komfortabelt med hela 3-1.
I matchen därefter följde Frövi upp med att köras över med 4-0 av Latorp. Avslutningsvis åkte man på en rejäl 1-7-kross mot gruppvinnaren Adolfsberg. Cupen tog därmed slut tidigare än planerat, något som Frejd menar har att göra med inställningen.
– Vi saknar inställningen helt klart. Vi hade samma lag som när vi mötte Rynninge i helgen, då förlorade vi i sudden och gjorde det jättebra. Jag är missnöjd med inställningen på hela gruppen.
Allt som allt är Frövi dock nöjda med futsalsäsongen. Laget har spelat såväl seriespel som cuper och har hållit igång sedan oktober. Dagens insats kan vara en reaktion på det intensiva spelandet, spekulerar Frejd i.
Nu är det slut på futsalsäsongen och laget tar en kortare vila. Därefter kör man igång med upptaktsmöte i februari, vilket följs av tre träningar i veckan. För Frejd är det fullt fokus mot utomhussäsongen som gäller.
– Nu ska vi vila här i två veckor. Sen ska vi dra igång med träningar i Lindesbergs inomhushall och sen börjar vi med träningsmatcher i slutet av februari.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.