Det har varit en späckad helg för LIF Lindesbergs ungdomslag. Totalt har nio lag deltagit i tre cuper, med sammanlagt upp emot 25 spelade matcher. Det blev en helg med flera fina framgångar för de unga Linde-lagen.
Det har varit, och är alltjämt, en cupfylld helg för LIF Lindesberg. Flertalet av klubbens ungdoms- och juniorlag har varit på resande fot och deltagit i turnering på tre olika destinationer.
Till Jönköping tog sig Damjuniorerna och A-flickorna för att spela Hallbybollen. Cupen spelades från fredag till söndag, där lagen lottades in i fyralagsgrupper. För Damjuniorernas del slutade man tvåa i sin grupp via två segrar och en förlust. I och med det tog man sig vidare till A-slutspelet, där man slogs ut direkt i kvartsfinal mot Spårvägen.
A-flickorna gick miste om A-slutspelet, efter två knappa förluster i sitt gruppspel. Men i b-slutspelet ångade man på och slog ut NAIS i kvartsfinal och Helsingborg i semifinal. I finalen föll laget mot GUIF, men silvermedaljen var ändå en fin merit.
Det spelades även handboll i Falun i den gångna helgen. Kopparcupen gick av stapeln, vilket gjorde att LIF reste dit med sina B-pojkar och -flickor samt sina C-pojkar. Samtidigt som B-flickorna slutade sist i sin grupp tog sig C-pojkarna vidare till A-slutspelet som grupptvåa. I slutspelet föll man dock redan i åttondelen mot Bollstanäs.
För B-pojkarna blev det en väldigt lyckad cup. Det gick faktiskt så bra som det bara kan gå. Efter att ha gjort rent hus i sin grupp och tagit full poäng vann man sin semifinal efter förlängning. I finalen vann man slutligen mot Tumba med 14-11, något som innebar cupseger för LIF:s B-pojkar.
Helgens tredje och avslutande cup spelades i Finspång. I lördags drog Aluceum Cup igång och slutspelet avgjordes idag på trettondagen. Cupen var för de yngsta, vilket gjorde att LIF reste dit med sina respektive D-lag samt med C-flickorna födda 01 och 02.
För D-pojkarna och C-flickorna födda 02 tog cupäventyret slut i kvartsfinalen i B-slutspelet. D-flickorna vann tre av sina fyra gruppspelsmatcher och tog sig till A-slutspelet, men föll även de i kvartsfinalstadiet. Men störst framgång hade C-flickorna födda 01, som nådde hela vägen till final och vann B-slutspelet.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.