Det har varit en späckad helg för LIF Lindesbergs ungdomslag. Totalt har nio lag deltagit i tre cuper, med sammanlagt upp emot 25 spelade matcher. Det blev en helg med flera fina framgångar för de unga Linde-lagen.
Det har varit, och är alltjämt, en cupfylld helg för LIF Lindesberg. Flertalet av klubbens ungdoms- och juniorlag har varit på resande fot och deltagit i turnering på tre olika destinationer.
Till Jönköping tog sig Damjuniorerna och A-flickorna för att spela Hallbybollen. Cupen spelades från fredag till söndag, där lagen lottades in i fyralagsgrupper. För Damjuniorernas del slutade man tvåa i sin grupp via två segrar och en förlust. I och med det tog man sig vidare till A-slutspelet, där man slogs ut direkt i kvartsfinal mot Spårvägen.
A-flickorna gick miste om A-slutspelet, efter två knappa förluster i sitt gruppspel. Men i b-slutspelet ångade man på och slog ut NAIS i kvartsfinal och Helsingborg i semifinal. I finalen föll laget mot GUIF, men silvermedaljen var ändå en fin merit.
Det spelades även handboll i Falun i den gångna helgen. Kopparcupen gick av stapeln, vilket gjorde att LIF reste dit med sina B-pojkar och -flickor samt sina C-pojkar. Samtidigt som B-flickorna slutade sist i sin grupp tog sig C-pojkarna vidare till A-slutspelet som grupptvåa. I slutspelet föll man dock redan i åttondelen mot Bollstanäs.
För B-pojkarna blev det en väldigt lyckad cup. Det gick faktiskt så bra som det bara kan gå. Efter att ha gjort rent hus i sin grupp och tagit full poäng vann man sin semifinal efter förlängning. I finalen vann man slutligen mot Tumba med 14-11, något som innebar cupseger för LIF:s B-pojkar.
Helgens tredje och avslutande cup spelades i Finspång. I lördags drog Aluceum Cup igång och slutspelet avgjordes idag på trettondagen. Cupen var för de yngsta, vilket gjorde att LIF reste dit med sina respektive D-lag samt med C-flickorna födda 01 och 02.
För D-pojkarna och C-flickorna födda 02 tog cupäventyret slut i kvartsfinalen i B-slutspelet. D-flickorna vann tre av sina fyra gruppspelsmatcher och tog sig till A-slutspelet, men föll även de i kvartsfinalstadiet. Men störst framgång hade C-flickorna födda 01, som nådde hela vägen till final och vann B-slutspelet.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!