Det blir en fullmatad helg för LIF Lindesberg. Laget reser idag till Skövde, för en träningsmatch ikväll mot Elitserie-laget IFK. Lördag och söndag fortsätter sedan LIF-matchandet med cupspel mot Allsvenskt motstånd.
Senast LIF Lindesberg matchades var den 22:a augusti. Då slutade man tvåa i sin egna Bergslagens Sparbank Cup, efter en seger och en förlust. Ikväll är man tillbaka på spelplanen och den här gången är man på plats i Skövde Idrottshall.
LIF är sedan tidigare ett av sex lag som finns anmälda till Husaren Open. Cupen består endast av Allsvenska lag fördelade på två grupper, där LIF möter Country och Vinslöv. Brandgult har de senaste veckorna slipat på formen och man är redo att sättas på nytt prov.
– Vi vill fortsätta göra det bättre och bättre hela tiden. Nu har vi mött tufft motstånd i våra träningsmatcher och det är så det blir i början på försäsongen, säger Herman Arenvang.
Husaren Open spelas lördag och söndag, men LIF inleder helgen redan ikväll. Då möter man IFK Skövde i en extrainsatt träningsmatch.
– Det passar bra i och med att vi ändå är här i Skövde. Visst, det är ganska mastigt med fyra matcher på en helg och så var inte tanken. Men det här är sista gången vi kan möta ett Elitserie-lag, förklarar Arenvang.
”Cupspel blir annat mot serie”
Den trupp som LIF-tränaren tagit ut innehåller de vanliga namnen. Juniorerna Karl Zetterlund och Axel Rämhed lämnas hemma med sitt ordinarie lag, samtidigt som Rasmus Martinsson och Fatlum Ahmeti inte är i speldugligt skick. Herman Arenvang berättar att samtliga uttagna spelare kan vänta sig mycket speltid.
– I och med att vi spelar fyra matcher kan vi inte matcha fullt hela tiden. Det är omöjligt, ingen är så bra tränad att man kan hålla över fyra matcher.
Helgens spelschema för LIF är i tur och ordning IFK Skövde, Country, Vinslöv och en slutspelsmatch. Med sina sex Allsvenska lag blir Husaren Open ett bra test för LIF att se vart man står.
– Jo, visst får vi känna på dem och se hur de spelar. Men cupspel blir ju lite annat mot serie och ingen kommer väl att spela intakt. Vi kommer nog inte att känna hur de andra lagen spelar och de kommer nog inte att känna exakt hur vi spelar, resonerar Arenvang som inte oroar sig för det täta spelschemat.
– Nej, skador kan komma när som helst. Det kan komma på träning och det kan komma fem minuter in på säsongen, som för Fatlum. Vi vill hålla oss fräscha och krya och bli bättre handbollsspelare. Det är tanken med den här turneringen.
Vad: Husaren Open och träningsmatch mot IFK Skövde
Var: Skövde Idrottshall
Truppen: LIF reser till Skövde med i princip hela truppen tillgänglig. Rasmus Martinsson har opererat blindtarmen och står över spel, vilket även Fatlum Ahmeti gör med sitt skadade knä. Juniorduon Karl Zetterlund och Axel Rämhed finns inte heller med i LIF-truppen.
LIF:s samtliga matcher:
Fredag 19.00 IFK Skövde
Lördag 10.30 HK Country
Lördag 18.30 Vinslöv
Söndag Slutspelsmatch
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.