Sedan två år tillbaka arrangerar Lindesbergs Curlingklubb öppet hus varje höst. På lördagen var det dags för årets upplaga av Curlingens Dag. Både yngre och äldre sökte sig till hallen för att prova på, umgås och fika.
För tredje året i rad arrangerade Lindesbergs Curlingklubb på lördagen sitt Curlingens Dag. Dagen riktade sig till allmänheten, med tanken att bjuda in till provspel i klubbens lokaler vid Lindehov.
– Det är en rolig tradition. Vi gör lite affischer och klämmer upp ute på staden, berättar klubbens president Sören Edelton.
Med start klockan 10.00 öppnade man portarna till curlinghallen. Fram till 17-tiden har det sedan varit öppet hus, med instruktörer på plats för ge tips och råd till nyfikna besökare. Dessutom bjöds det på kaffe, korv och godis.
– Vi har väl varit cirka 30 personer här hittills, mest medelålders kan man säga. Första året var det 70 personer och då var det mycket ungdomar. Men de som varit här i år verkar ganska seriösa och tycker att det här är kul, förklarar Sören.
Ser en föryngring i klubben
Lindesbergs Curlingklubb har en gedigen tradition, med rötter tillbaka till 1934. För många av dagens medlemmar kombineras curlingen med golf på sommarhalvåret och medelåldern är hög. Men med hjälp av de senaste årens Curlingens Dag upplever man att man lockat till sig nya rekryter.
– Det har blivit en liten föryngring, så att det inte bara är en pensionärsförening haha. Förra året hade vi faktiskt två lag i division 2, samt även två lag i veteran-DM. Det låg nere i många år men vi har lyckats få surr på det igen, berättar Sören.
Presidenten hoppas att han även i år får se klubben mönstra lag ute på de regionala isarna. Tävlingarna drar igång igen i november, med veteran-DM på hemmaplan och division 2 i Örebro och Karlstad. Själva har man haft is sedan början på oktober och Sören Edelton väntar ännu på att de populära kvällsbokningarna ska komma igång.
– Nu är det så tidigt, så vi har inte hunnit få in så många bokningar än. Däremot kör vi mycket interntävlingar. Vill man så kan man tävla fyra dagar i veckan.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.