Sedan två år tillbaka arrangerar Lindesbergs Curlingklubb öppet hus varje höst. På lördagen var det dags för årets upplaga av Curlingens Dag. Både yngre och äldre sökte sig till hallen för att prova på, umgås och fika.
För tredje året i rad arrangerade Lindesbergs Curlingklubb på lördagen sitt Curlingens Dag. Dagen riktade sig till allmänheten, med tanken att bjuda in till provspel i klubbens lokaler vid Lindehov.
– Det är en rolig tradition. Vi gör lite affischer och klämmer upp ute på staden, berättar klubbens president Sören Edelton.
Med start klockan 10.00 öppnade man portarna till curlinghallen. Fram till 17-tiden har det sedan varit öppet hus, med instruktörer på plats för ge tips och råd till nyfikna besökare. Dessutom bjöds det på kaffe, korv och godis.
– Vi har väl varit cirka 30 personer här hittills, mest medelålders kan man säga. Första året var det 70 personer och då var det mycket ungdomar. Men de som varit här i år verkar ganska seriösa och tycker att det här är kul, förklarar Sören.
Ser en föryngring i klubben
Lindesbergs Curlingklubb har en gedigen tradition, med rötter tillbaka till 1934. För många av dagens medlemmar kombineras curlingen med golf på sommarhalvåret och medelåldern är hög. Men med hjälp av de senaste årens Curlingens Dag upplever man att man lockat till sig nya rekryter.
– Det har blivit en liten föryngring, så att det inte bara är en pensionärsförening haha. Förra året hade vi faktiskt två lag i division 2, samt även två lag i veteran-DM. Det låg nere i många år men vi har lyckats få surr på det igen, berättar Sören.
Presidenten hoppas att han även i år får se klubben mönstra lag ute på de regionala isarna. Tävlingarna drar igång igen i november, med veteran-DM på hemmaplan och division 2 i Örebro och Karlstad. Själva har man haft is sedan början på oktober och Sören Edelton väntar ännu på att de populära kvällsbokningarna ska komma igång.
– Nu är det så tidigt, så vi har inte hunnit få in så många bokningar än. Däremot kör vi mycket interntävlingar. Vill man så kan man tävla fyra dagar i veckan.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.