Sedan två år tillbaka arrangerar Lindesbergs Curlingklubb öppet hus varje höst. På lördagen var det dags för årets upplaga av Curlingens Dag. Både yngre och äldre sökte sig till hallen för att prova på, umgås och fika.
För tredje året i rad arrangerade Lindesbergs Curlingklubb på lördagen sitt Curlingens Dag. Dagen riktade sig till allmänheten, med tanken att bjuda in till provspel i klubbens lokaler vid Lindehov.
– Det är en rolig tradition. Vi gör lite affischer och klämmer upp ute på staden, berättar klubbens president Sören Edelton.
Med start klockan 10.00 öppnade man portarna till curlinghallen. Fram till 17-tiden har det sedan varit öppet hus, med instruktörer på plats för ge tips och råd till nyfikna besökare. Dessutom bjöds det på kaffe, korv och godis.
– Vi har väl varit cirka 30 personer här hittills, mest medelålders kan man säga. Första året var det 70 personer och då var det mycket ungdomar. Men de som varit här i år verkar ganska seriösa och tycker att det här är kul, förklarar Sören.
Ser en föryngring i klubben
Lindesbergs Curlingklubb har en gedigen tradition, med rötter tillbaka till 1934. För många av dagens medlemmar kombineras curlingen med golf på sommarhalvåret och medelåldern är hög. Men med hjälp av de senaste årens Curlingens Dag upplever man att man lockat till sig nya rekryter.
– Det har blivit en liten föryngring, så att det inte bara är en pensionärsförening haha. Förra året hade vi faktiskt två lag i division 2, samt även två lag i veteran-DM. Det låg nere i många år men vi har lyckats få surr på det igen, berättar Sören.
Presidenten hoppas att han även i år får se klubben mönstra lag ute på de regionala isarna. Tävlingarna drar igång igen i november, med veteran-DM på hemmaplan och division 2 i Örebro och Karlstad. Själva har man haft is sedan början på oktober och Sören Edelton väntar ännu på att de populära kvällsbokningarna ska komma igång.
– Nu är det så tidigt, så vi har inte hunnit få in så många bokningar än. Däremot kör vi mycket interntävlingar. Vill man så kan man tävla fyra dagar i veckan.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.