Efter succén förra året arrangeras på nytt Curlingens Dag. På lördag bjuder Lindesberg Curlingklubb in allmänheten till en hel dag i curlingens tecken. Man serverar varmkorv, fika och står för utrustning.
Succén förra året får en uppföljare när Lindesberg Curlingklubb på nytt arrangerar Curlingens Dag. På lördag öppnar curlinghallen portarna och välkomnar alla till att prova på att curla under en hel dag. Evenemanget är utbrett över hela landet, men är väldigt färskt i Lindesberg.
– Man har från det svenska curlingförbundet försökt att anordna en curlingens dag. Förra året var första gången som vi arrangerade faktiskt. Det gick så bra så att vi arrangerar det i år igen, samma vecka och samma veckodag, berättar Kjell Guldbrand från Curlingklubben.
Kjell förklarar att mycket hänt med curlingen genom åren. Under mitten av 1900-talet kunde curlingföreningarna liknas vid herrklubbar, med slutna sällskap där man var tvungen att bli invald. Att det idag har utvecklats till en öppen idrott ser han mycket positivt på, det gör att alla kommuninvånare kan vara med.
– Vi försöker att få igång lite på ungdomssidan, idag är det ju nästan bara gamla ”gubbar”. Men vi har kommit en bit på vägen. Just nu har vi mellan 50-60 medlemmar, ganska många av oss är golfare också, förklarar Kjell och berättar att golf- och curlingsäsongerna går i varandra.
Efter förra årets Curlingens Dag märkte klubben ett uppsving i medlemsantalet, något man hoppas på även i år. Allt som allt räknar man med uppemot 70 besökare på lördag. Att klä sig för en dag full med curling kräver inte heller mycket menar Kjell.
– Kortfattat är det enda man behöver rena skor. Resten i utrustningsväg står vi för, men alla måste använda hjälm på isen.
Klockan 10.00 på lördagsförmiddagen öppnar man portarna. Under de följande sju timmarna får sedan allmänheten njuta av varmkorv och fika, testa på att curla eller bara njuta av gott sällskap.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.