Efter succén förra året arrangeras på nytt Curlingens Dag. På lördag bjuder Lindesberg Curlingklubb in allmänheten till en hel dag i curlingens tecken. Man serverar varmkorv, fika och står för utrustning.
Succén förra året får en uppföljare när Lindesberg Curlingklubb på nytt arrangerar Curlingens Dag. På lördag öppnar curlinghallen portarna och välkomnar alla till att prova på att curla under en hel dag. Evenemanget är utbrett över hela landet, men är väldigt färskt i Lindesberg.
– Man har från det svenska curlingförbundet försökt att anordna en curlingens dag. Förra året var första gången som vi arrangerade faktiskt. Det gick så bra så att vi arrangerar det i år igen, samma vecka och samma veckodag, berättar Kjell Guldbrand från Curlingklubben.
Kjell förklarar att mycket hänt med curlingen genom åren. Under mitten av 1900-talet kunde curlingföreningarna liknas vid herrklubbar, med slutna sällskap där man var tvungen att bli invald. Att det idag har utvecklats till en öppen idrott ser han mycket positivt på, det gör att alla kommuninvånare kan vara med.
– Vi försöker att få igång lite på ungdomssidan, idag är det ju nästan bara gamla ”gubbar”. Men vi har kommit en bit på vägen. Just nu har vi mellan 50-60 medlemmar, ganska många av oss är golfare också, förklarar Kjell och berättar att golf- och curlingsäsongerna går i varandra.
Efter förra årets Curlingens Dag märkte klubben ett uppsving i medlemsantalet, något man hoppas på även i år. Allt som allt räknar man med uppemot 70 besökare på lördag. Att klä sig för en dag full med curling kräver inte heller mycket menar Kjell.
– Kortfattat är det enda man behöver rena skor. Resten i utrustningsväg står vi för, men alla måste använda hjälm på isen.
Klockan 10.00 på lördagsförmiddagen öppnar man portarna. Under de följande sju timmarna får sedan allmänheten njuta av varmkorv och fika, testa på att curla eller bara njuta av gott sällskap.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.