Cykling är en passion som fler och fler upptäcker. Klubben Lindecyklisterna har, sedan bildandet våren 2013, snabbt vuxit till ett hundratal medlemmar. Nu är drömmen att så småningom anordna en stor cykeltävling i tätorten.- Cykling är en av världens största sporter, berättar Daniel Tégin från Lindecyklisterna. I Sverige växer intresset stadigt och vi vill bidra till att sätta Lindesberg på kartan.
Vid dagens öppna Rotarylunch var en av Lindecyklisternas grundare, Daniel Tégin, huvudtalare. Han lyckades mer än väl att förmedla den starka kärlek och passion som den växande skara cyklister känner inför sin sport.
– Att cykla landsväg, mountainbike eller bana håller på att bli ett folknöje i Sverige, menar Daniel Tégin. Det är en av världens största sporter och har över 10 000 professionella utövare. I Sverige tänker vi kanske främst på Emma Johansson som tagit OS-medaljer och just nu ligger i världstoppen.
På hemmaplan har cykelsporten också utvecklats snabbt. Idén om att bilda en cykelklubb i Lindesberg föddes hösten 2012 och på våren 2013 hölls första mötet. Idag har klubben ungefär hundra medlemmar som tränar både landsvägscykling och MTB. Medlemmarna har ledarledda träningar ett par gånger i veckan och tränar också spontant via upprop på Facebook.
– Vi har fått fin respons från sponsorer och ligger nu i startgroparna för att öppna en ungdomssektion. Förutsättningarna runt Lindesberg för både MTB och landsvägscykling är väldigt goda.
Aktuellt just nu för klubben är att träna inför Sveriges två största årliga cykellopp, Vätternrundan och Cykelvasan. Två långa lopp med olika karaktär men som båda kräver uthållighet och tekniskt kunnande.
– Eftersom vi är en liten förening än så länge på ledarnivå, kan vi inte ha så många ledarledda träningar som vi kanske skulle önska. Därför kompletterar vi ofta klubbträningar med intressanta och matnyttiga föredrag. I februari exempelvis kommer OS-guldmedaljören Bernt Johansson hit för att hålla föredrag.
Den största drömmen är dock att Lindecyklisterna någon gång i framtiden kunde stå som arrangör för en större cykeltävling i Lindesberg.
– Det kräver förstås att vi börjar organisera oss i klubben på ett nytt sätt- men förutsättningarna är jättefina i Linde för en sådan tävling. Den skulle också bidra till att sätta Lindesberg på kartan.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!