Slutspelsdags för Elitserien i volleyboll alltså. På lördag drar vi igång med Örebros match som Sollentuna, som är först ut, och på söndag blir det Gislaved mot Hylte/Halmstad, Lund mot Engelholm och så får Linde kliva in i hetluften då dom ska ner till Svedala.
Den överlägset längsta resan och ett starkt hemmalag väntar i bergslagets första kvartsfinaldrabbning. Sedan jul har Svedala varit starka på hemmaplan och tog poäng från Örebro i början a februari. Trots detta så borde det inte bli några större svårigheter för Linde säkra en vinst och bädda för att sedan kunna ta hem kvartsfinalserien på hemmaplan i slutet av nästa vecka. Lindesbergtjejerna kunde defilera mot Svedala på hemmaplan förra helgen och det är ingen tvekan om att man är det bättre laget.
Med all trolighet så kommer det inte någon av dom fyra kvartsfinalserierna gå till fyra matcher, lagen med hemmafördel är för överlägsna. Frågan är bara hur dom kommer ställa sig mot varandra i semifinalerna. Förra veckan hävdade jag att det var Hylte/Halmstad som dragit vinstlotten i och med att dom, i form av grundserietvåor, kommer ställas mot Örebro som i nuläget ser ut att vara det sämsta av topplagen. När jag sedan i helgen fick se att Örebro hittat förstärkning till sin trupp i form av Lindekändisen Sara Malmlöv så började jag överse mitt hävdande. Hon är precis den spelare som Örebro saknat under säsongen och hade kunnat fylla den där tredje spikerplatsen som varken Sara Cavretti, Sofia Täcktor eller Louise Eklund lyckats göra till sitt hem under säsongen. Sara Malmlöv är stabil och stark i servemottagning samtidigt som hon kan bidra med det lugn och den rutin som Örebro behövt då deras matchnivå varit lite av en berg- och dalbana.
Men igår kom meddelandet att Örebros amerikanska center Oni Lattins skada är för allvarlig och att hon därmed inte kommer kunna delta i slutspelet. Förödande nyheter för Örebro, som fortfarande måste ses som botten av toppen. Man ska inte ropa hej, men tyvärr tror jag att Örebros chans på en SM-final gick sönder tillsammans med ledbandet i Oni Lattins fot.
För Lindes del handlar allt om att vinna redan på söndag. Att inte behöva åka ner till Svedala två gånger kan vara avgörande när det kommer till semifinal. Förutom Hylte/Halmstad så är det inget av lagen som har bra bytesmöjligheter. Linde, Örebro och Engelholm kan göra något byte utan att truppens nivå skulle drabbas men Hylte/Halmstad skulle kunna göra flera. Nyckeln för Linde den kommande veckan kommer vara att inte slita för mycket på sina nyckelspelare. Engelholms spelare har, på grund av deras deltagande i Öresundsligan, haft en högre matchdos under säsongen och har därmed antagligen en bättre ork i kroppen. Det kommer kunna bli riktigt tunga matcher mot Engelholm och hela Lindes startsexa måste vara i toppform för att det ska gå deras väg.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.