Slutspelsdags för Elitserien i volleyboll alltså. På lördag drar vi igång med Örebros match som Sollentuna, som är först ut, och på söndag blir det Gislaved mot Hylte/Halmstad, Lund mot Engelholm och så får Linde kliva in i hetluften då dom ska ner till Svedala.
Den överlägset längsta resan och ett starkt hemmalag väntar i bergslagets första kvartsfinaldrabbning. Sedan jul har Svedala varit starka på hemmaplan och tog poäng från Örebro i början a februari. Trots detta så borde det inte bli några större svårigheter för Linde säkra en vinst och bädda för att sedan kunna ta hem kvartsfinalserien på hemmaplan i slutet av nästa vecka. Lindesbergtjejerna kunde defilera mot Svedala på hemmaplan förra helgen och det är ingen tvekan om att man är det bättre laget.
Med all trolighet så kommer det inte någon av dom fyra kvartsfinalserierna gå till fyra matcher, lagen med hemmafördel är för överlägsna. Frågan är bara hur dom kommer ställa sig mot varandra i semifinalerna. Förra veckan hävdade jag att det var Hylte/Halmstad som dragit vinstlotten i och med att dom, i form av grundserietvåor, kommer ställas mot Örebro som i nuläget ser ut att vara det sämsta av topplagen. När jag sedan i helgen fick se att Örebro hittat förstärkning till sin trupp i form av Lindekändisen Sara Malmlöv så började jag överse mitt hävdande. Hon är precis den spelare som Örebro saknat under säsongen och hade kunnat fylla den där tredje spikerplatsen som varken Sara Cavretti, Sofia Täcktor eller Louise Eklund lyckats göra till sitt hem under säsongen. Sara Malmlöv är stabil och stark i servemottagning samtidigt som hon kan bidra med det lugn och den rutin som Örebro behövt då deras matchnivå varit lite av en berg- och dalbana.
Men igår kom meddelandet att Örebros amerikanska center Oni Lattins skada är för allvarlig och att hon därmed inte kommer kunna delta i slutspelet. Förödande nyheter för Örebro, som fortfarande måste ses som botten av toppen. Man ska inte ropa hej, men tyvärr tror jag att Örebros chans på en SM-final gick sönder tillsammans med ledbandet i Oni Lattins fot.
För Lindes del handlar allt om att vinna redan på söndag. Att inte behöva åka ner till Svedala två gånger kan vara avgörande när det kommer till semifinal. Förutom Hylte/Halmstad så är det inget av lagen som har bra bytesmöjligheter. Linde, Örebro och Engelholm kan göra något byte utan att truppens nivå skulle drabbas men Hylte/Halmstad skulle kunna göra flera. Nyckeln för Linde den kommande veckan kommer vara att inte slita för mycket på sina nyckelspelare. Engelholms spelare har, på grund av deras deltagande i Öresundsligan, haft en högre matchdos under säsongen och har därmed antagligen en bättre ork i kroppen. Det kommer kunna bli riktigt tunga matcher mot Engelholm och hela Lindes startsexa måste vara i toppform för att det ska gå deras väg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.