Slutspelsdags för Elitserien i volleyboll alltså. På lördag drar vi igång med Örebros match som Sollentuna, som är först ut, och på söndag blir det Gislaved mot Hylte/Halmstad, Lund mot Engelholm och så får Linde kliva in i hetluften då dom ska ner till Svedala.
Den överlägset längsta resan och ett starkt hemmalag väntar i bergslagets första kvartsfinaldrabbning. Sedan jul har Svedala varit starka på hemmaplan och tog poäng från Örebro i början a februari. Trots detta så borde det inte bli några större svårigheter för Linde säkra en vinst och bädda för att sedan kunna ta hem kvartsfinalserien på hemmaplan i slutet av nästa vecka. Lindesbergtjejerna kunde defilera mot Svedala på hemmaplan förra helgen och det är ingen tvekan om att man är det bättre laget.
Med all trolighet så kommer det inte någon av dom fyra kvartsfinalserierna gå till fyra matcher, lagen med hemmafördel är för överlägsna. Frågan är bara hur dom kommer ställa sig mot varandra i semifinalerna. Förra veckan hävdade jag att det var Hylte/Halmstad som dragit vinstlotten i och med att dom, i form av grundserietvåor, kommer ställas mot Örebro som i nuläget ser ut att vara det sämsta av topplagen. När jag sedan i helgen fick se att Örebro hittat förstärkning till sin trupp i form av Lindekändisen Sara Malmlöv så började jag överse mitt hävdande. Hon är precis den spelare som Örebro saknat under säsongen och hade kunnat fylla den där tredje spikerplatsen som varken Sara Cavretti, Sofia Täcktor eller Louise Eklund lyckats göra till sitt hem under säsongen. Sara Malmlöv är stabil och stark i servemottagning samtidigt som hon kan bidra med det lugn och den rutin som Örebro behövt då deras matchnivå varit lite av en berg- och dalbana.
Men igår kom meddelandet att Örebros amerikanska center Oni Lattins skada är för allvarlig och att hon därmed inte kommer kunna delta i slutspelet. Förödande nyheter för Örebro, som fortfarande måste ses som botten av toppen. Man ska inte ropa hej, men tyvärr tror jag att Örebros chans på en SM-final gick sönder tillsammans med ledbandet i Oni Lattins fot.
För Lindes del handlar allt om att vinna redan på söndag. Att inte behöva åka ner till Svedala två gånger kan vara avgörande när det kommer till semifinal. Förutom Hylte/Halmstad så är det inget av lagen som har bra bytesmöjligheter. Linde, Örebro och Engelholm kan göra något byte utan att truppens nivå skulle drabbas men Hylte/Halmstad skulle kunna göra flera. Nyckeln för Linde den kommande veckan kommer vara att inte slita för mycket på sina nyckelspelare. Engelholms spelare har, på grund av deras deltagande i Öresundsligan, haft en högre matchdos under säsongen och har därmed antagligen en bättre ork i kroppen. Det kommer kunna bli riktigt tunga matcher mot Engelholm och hela Lindes startsexa måste vara i toppform för att det ska gå deras väg.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.