Under onsdagen invigdes kommunens nya lokaler där Dagrehabiliteringen och Träffpunkt Bergsparken kommer att husera framöver. Det blev en festlig tillställning för de speciellt inbjudna gästerna, som alla är trogna besökare till de berörda verksamheterna.
Träffpunkts nya lokaler i Bergsparken var i det närmaste fullsatt när socialnämndens ordförande Mathz Eriksson fattade ett stadigt grepp om saxen och klippte det traditionsenliga bandet under invigningen.
– Det här är premiär för mig när det gäller invigningar, jag är nog mest nervös av oss alla, sade han innan han fortsatte:
– Behovet är stort, och det kommer inte minska, då det är fler och fler äldre som väljer att bo kvar hemma. Dessa verksamheter är väldigt viktiga när det gäller att få både stöd och träning för att fortsätta kunna bo hemma efter en skada eller sjukdom. Här har man även möjlighet till samverkan mellan olika verksamheter inom regionen, och det gör att man slipper en hel del resande.
Både Träffpunkt och Dagrehab har tidigare huserat på Linden, men numera är man alltså belägna i det nybyggda Bergsparken i Lindesberg. Lokalerna har stora, ljusa ytor med flera behandlingsrum och träningsmöjligheter samt ett stort utegym.
– Vi har fått vara med i processen och lämna önskemål, och vi är väldigt nöjda med resultatet, det blev jättefint! Här tränar man inte bara fysik, utan även kognitiv träning, tal, skrift och balans bland annat. Man kan även träna mer avskilt om man vill vara lite ifred, och så finns det behandlingsrum för till exempel handträning, berättar Catarina Spjuth som arbetar som arbetsterapeut.
Dagrehabiliteringen har verksamhet varje dag, medan Träffpunkt Bergsparken kommer att hålla öppet två gånger i veckan.
– Det är en öppen verksamhet, där vi fikar och samtalar om olika saker och svarar på frågor som kan tänkas komma upp. Sedan avslutar vi alltid med en stunds sittande gruppgymnastik. Det är ett väldigt positivt arbete vi har, avslutar Carina glatt.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.