En hel del är nytt och fräscht i LIF Lindesberg inför kommande säsong, men succétruppen från våren är kvar. Därför är det dags för en ny kaxigare målsättning.
Ny klubbchef, ny tränare och aningen nya förutsättningar. Mycket är, trots att den gångna säsongens succétrupp till stora delar är intakt, nytt i LIF Lindesberg inför kommande säsong i handbollens allsvenska.
Att Anders Nyman, som hämtats in som ny klubbchef från Örebro Badmintonklubb, och nye spännande tränaren Tobias Pettersson kommer göra ett bra jobb behöver nog ingen fundera särskilt mycket över. Det känns lovande. Men de kommer in i ett intressant skede för LIF Lindesberg.
Sett så här från utsidan står klubben vid ett vägskäl där man kan välja att växla in på en aningen mer kaxig linje, eller välja att fortsätta vara (överdrivet) ödmjuka och lite väl anonymt defensiva.
De senaste säsongerna har brandgult klivit in i säsongerna med stora drömmar och förhoppningar om att göra goda resultat, men inte riktigt vågat kommunicera att man tror på det fullt ut. Hållningen har varit lite defensiv och gänget har, som det tyckts, gärna velat slå lite ur underläge.
Förutsättningarna har funnits, men man har kanske inte riktigt vågat flagga fullt ut för sin egen storhet. Vare sig internt eller externt.
Jag tror, som ni garanterat har räknat ut genom att läsa tidigare texter, att sådant där påverkar slutresultatet. LIF har gjort helt okej säsonger i allsvenskan, men haft svårt att nå hela vägen fram. Det har svajat för mycket och saknats riktig kontinuitet, men i våras gjorde man det bättre än på länge och skapade sig ett grundfundament (inte minst av självförtroende) att bygga vidare på inför framtiden.
Nu står man där med en så gott som intakt trupp, den bästa säsongen rent sportsligt på länge i ryggen, ny klubbchef och ny tränare på plats. Då är det naturligtvis dags för en lite ny form av satsning också.
LIF Lindesberg har all anledning att hissa den där kaxighetsfanan på riktigt. Att våga sätta målsättningen att vara bäst och sen kriga för att uppfylla den.
Jag skulle gärna se att man uttalat satte siktet så högt det bara går, utan undanflykter eller omskrivningar.
Truppen som tog brandgult hela vägen till Elitseriekvalet mot IFK Skövde har så väl ledare som unga hungriga spelare som bara kommer bli bättre kommande säsong. En frisk Jocke Bååk och en Fatlum Ahmeti som får vara hel och med redan från start är naturligtvis galjonsfigurer, men det finns oerhört mycket potential i LIFs unga lag. Och då talar vi bara om a-laget. Juniorernas framgångar på senare år avslöjar ju dessutom att den så viktiga återväxten är god och så en ny och hungrig tränare med moderna idéer ovanpå det.
Hade jag varit ledare i brandgult hade jag deklarerat att nu, nu är det dags att vara bäst. Förutsättningarna att på goda grunder drömma om ny Elitseriestatus finns där på riktigt oavsett om man tittar på eller utanför planen, eller i ungdomsverksamheten.
Det blir spännande att se hur det hela utvecklar sig i realiteten.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.