En hel del är nytt och fräscht i LIF Lindesberg inför kommande säsong, men succétruppen från våren är kvar. Därför är det dags för en ny kaxigare målsättning.
Ny klubbchef, ny tränare och aningen nya förutsättningar. Mycket är, trots att den gångna säsongens succétrupp till stora delar är intakt, nytt i LIF Lindesberg inför kommande säsong i handbollens allsvenska.
Att Anders Nyman, som hämtats in som ny klubbchef från Örebro Badmintonklubb, och nye spännande tränaren Tobias Pettersson kommer göra ett bra jobb behöver nog ingen fundera särskilt mycket över. Det känns lovande. Men de kommer in i ett intressant skede för LIF Lindesberg.
Sett så här från utsidan står klubben vid ett vägskäl där man kan välja att växla in på en aningen mer kaxig linje, eller välja att fortsätta vara (överdrivet) ödmjuka och lite väl anonymt defensiva.
De senaste säsongerna har brandgult klivit in i säsongerna med stora drömmar och förhoppningar om att göra goda resultat, men inte riktigt vågat kommunicera att man tror på det fullt ut. Hållningen har varit lite defensiv och gänget har, som det tyckts, gärna velat slå lite ur underläge.
Förutsättningarna har funnits, men man har kanske inte riktigt vågat flagga fullt ut för sin egen storhet. Vare sig internt eller externt.
Jag tror, som ni garanterat har räknat ut genom att läsa tidigare texter, att sådant där påverkar slutresultatet. LIF har gjort helt okej säsonger i allsvenskan, men haft svårt att nå hela vägen fram. Det har svajat för mycket och saknats riktig kontinuitet, men i våras gjorde man det bättre än på länge och skapade sig ett grundfundament (inte minst av självförtroende) att bygga vidare på inför framtiden.
Nu står man där med en så gott som intakt trupp, den bästa säsongen rent sportsligt på länge i ryggen, ny klubbchef och ny tränare på plats. Då är det naturligtvis dags för en lite ny form av satsning också.
LIF Lindesberg har all anledning att hissa den där kaxighetsfanan på riktigt. Att våga sätta målsättningen att vara bäst och sen kriga för att uppfylla den.
Jag skulle gärna se att man uttalat satte siktet så högt det bara går, utan undanflykter eller omskrivningar.
Truppen som tog brandgult hela vägen till Elitseriekvalet mot IFK Skövde har så väl ledare som unga hungriga spelare som bara kommer bli bättre kommande säsong. En frisk Jocke Bååk och en Fatlum Ahmeti som får vara hel och med redan från start är naturligtvis galjonsfigurer, men det finns oerhört mycket potential i LIFs unga lag. Och då talar vi bara om a-laget. Juniorernas framgångar på senare år avslöjar ju dessutom att den så viktiga återväxten är god och så en ny och hungrig tränare med moderna idéer ovanpå det.
Hade jag varit ledare i brandgult hade jag deklarerat att nu, nu är det dags att vara bäst. Förutsättningarna att på goda grunder drömma om ny Elitseriestatus finns där på riktigt oavsett om man tittar på eller utanför planen, eller i ungdomsverksamheten.
Det blir spännande att se hur det hela utvecklar sig i realiteten.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.