En hel del är nytt och fräscht i LIF Lindesberg inför kommande säsong, men succétruppen från våren är kvar. Därför är det dags för en ny kaxigare målsättning.
Ny klubbchef, ny tränare och aningen nya förutsättningar. Mycket är, trots att den gångna säsongens succétrupp till stora delar är intakt, nytt i LIF Lindesberg inför kommande säsong i handbollens allsvenska.
Att Anders Nyman, som hämtats in som ny klubbchef från Örebro Badmintonklubb, och nye spännande tränaren Tobias Pettersson kommer göra ett bra jobb behöver nog ingen fundera särskilt mycket över. Det känns lovande. Men de kommer in i ett intressant skede för LIF Lindesberg.
Sett så här från utsidan står klubben vid ett vägskäl där man kan välja att växla in på en aningen mer kaxig linje, eller välja att fortsätta vara (överdrivet) ödmjuka och lite väl anonymt defensiva.
De senaste säsongerna har brandgult klivit in i säsongerna med stora drömmar och förhoppningar om att göra goda resultat, men inte riktigt vågat kommunicera att man tror på det fullt ut. Hållningen har varit lite defensiv och gänget har, som det tyckts, gärna velat slå lite ur underläge.
Förutsättningarna har funnits, men man har kanske inte riktigt vågat flagga fullt ut för sin egen storhet. Vare sig internt eller externt.
Jag tror, som ni garanterat har räknat ut genom att läsa tidigare texter, att sådant där påverkar slutresultatet. LIF har gjort helt okej säsonger i allsvenskan, men haft svårt att nå hela vägen fram. Det har svajat för mycket och saknats riktig kontinuitet, men i våras gjorde man det bättre än på länge och skapade sig ett grundfundament (inte minst av självförtroende) att bygga vidare på inför framtiden.
Nu står man där med en så gott som intakt trupp, den bästa säsongen rent sportsligt på länge i ryggen, ny klubbchef och ny tränare på plats. Då är det naturligtvis dags för en lite ny form av satsning också.
LIF Lindesberg har all anledning att hissa den där kaxighetsfanan på riktigt. Att våga sätta målsättningen att vara bäst och sen kriga för att uppfylla den.
Jag skulle gärna se att man uttalat satte siktet så högt det bara går, utan undanflykter eller omskrivningar.
Truppen som tog brandgult hela vägen till Elitseriekvalet mot IFK Skövde har så väl ledare som unga hungriga spelare som bara kommer bli bättre kommande säsong. En frisk Jocke Bååk och en Fatlum Ahmeti som får vara hel och med redan från start är naturligtvis galjonsfigurer, men det finns oerhört mycket potential i LIFs unga lag. Och då talar vi bara om a-laget. Juniorernas framgångar på senare år avslöjar ju dessutom att den så viktiga återväxten är god och så en ny och hungrig tränare med moderna idéer ovanpå det.
Hade jag varit ledare i brandgult hade jag deklarerat att nu, nu är det dags att vara bäst. Förutsättningarna att på goda grunder drömma om ny Elitseriestatus finns där på riktigt oavsett om man tittar på eller utanför planen, eller i ungdomsverksamheten.
Det blir spännande att se hur det hela utvecklar sig i realiteten.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.