Sommaren 2017 uppträdde Stiko Per Larsson vid Löa Hytta under sin vandringsturné till förmån för Barncancerfonden. Gästartist den kvällen var Martin Almgren. Sedan dess har de pratat om att göra en ny konsert i Löa, och i sommar är det dags.
De musikaliska vännerna Martin Almgren och Stiko Per Larsson lärde känna varandra under 2017, då Stiko Per under en av sina årliga vandringsturnéer genom Sverige stannade till i Löa Hytta. Gästartist den kvällen var ingen mindre än Martin Almgren, och ljuv musik uppstod, bokstavligt talat. Året därpå tävlade de båda i Melodifestivalen, där Martin slutade på en åttondeplats i finalen. Nu återvänder duon till Löa för att hålla en efterlängtad gemensam konsert den 29 juli.
– Vi har pratat ganska länge om att göra en spelning tillsammans, och nu blir det av! Vi kommer att spela våra egna låtar, men också en helt ny låt som vi skrivit tillsammans, avslöjar Martin lite finurligt.
Ursprungligen var det tänkt att konserten skulle hållas i vackra Löa Hytta, på samma ställe som deras första gemensamma spelning hölls. Men på grund av det hårda biljettrycket bestämde man sig för att flytta in i Löa Bygdegård istället, där det erbjuds lite mer utrymme. Det blir en avskalad, avslappnad och nära konsert, som kommer bjuda på Martin och Stikos egna låtar, varvat med någon lånad sång som de tycker om.
Måndagen den 29 juli kl 19.00 uppträder de i Löa Bygdegård, biljetter köps via Tickster.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.