IFK Lindesberg gästades i går kväll av Adolfsberg IF i div 4. Efter en första halvlek där Adolfberg verkligen förvaltade sina chanser orkade inte IFK resa sig igen. Adolfsbergsseger med 1-3 efter 1-3 i paus.
– Det som var positivt i båda halvlekarna var att vi
skapar chanser, men det negativa är att vi inte sätter fler av våra chanser, säger IFK:s
tränare Jörgen Malmqvist.
Trots en positiv öppning på matchen med några vassa
chanser för IFK så var det Adolfsberg som tog ledningen efter cirka 18 spelade
minuter. Ett par minuter senare hade Emelie Jonsson chansen att utjämna matchen
men skottet går tyvärr utanför. Samma visa fortsättningsvis när hemmalaget inte lyckas nå
ända fram och istället visar gästerna prov på kyla. Tvåan och trean kommer inom
fem minuter och uppförsbacken är brutaltung. En gnutta hopp tänds när IFK
Lindesberg tog tillvara på en av chanserna de vaskade fram. 1-3 gör Mathilda Magnusson Bosson bara minuter efter Adolfbergs 0-3 mål, hennes första för säsongen.
– Vi höll oss inte riktigt till matchplanen i första och
spelar även lite ”pluttigt”.
Vi gör lite väl snabba passningar utan någon riktig adress på bollen i
vissa lägen konstaterar Jörgen.
IFK gör ett ärligt försök till uppryckning i andra
halvlek, vilket man även delvis lyckas med. Ebba Öhrwall hade några chanser tidigt i
halvleken, men bollen ville inte in och lagen bytte chanser mellan varandra
en stund. Spelet funkade allt bättre och IFK höll sig till matchplanen, men
målen uteblev. I slutminuterna fick Nina Renström gult kort och Linnéa Larsson
fick gå av efter att fått en boll i huvudet.
– I andra halvlek sträcker vi upp oss, håller oss till
matchplanen och spelar som ett lag. Andra halvleken är den del som får vi ta med oss, lära oss läxan att försöka vara med från start nästkommande matcher. Viktigt att vi lyckas göra första målet, bli jagade istället för att slippa jaga, det vore trevligt, avslutar
Jörgen.
Laget utsåg Lina Rosenkvist till matchens lirare men hela
laget ska ha en eloge efter andra halvlekens spel.
Slutresultat: 1-3 (1-3)
IFK Lindesbergs målskytt: Mathilda Magnusson Bosson
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.