Nu har det hänt igen – LIF Lindesberg har fostrat ännu ett internationellt handbollsnamn. LIF-produkten Sara Johansson har skrivit på för danska Randers till nästa säsong, vilket betyder slutet på hennes långa sejour i Skövde HF.
Under början på 2000-talet slog Sara Johansson sig fram genom LIF Lindesbergs ungdomsled. 2009 gick flytten vidare till Skövde för spel i Elitserien med Skövde Handbollsflickor. Där har Lindetjejen blivit kvar i många år, men den här säsongen blir hennes sista för Skaraborgslaget.
På måndagen meddelade klubben att Sara till hösten fortsätter karriären på annat håll. Ny klubbadress blir istället Randers och en flytt till Danmark väntar. Det blir första gången som Sara får chansen till spel utomlands, där hon gör tidigare LIF-talanger som Binai Aziz och Tobias Warvne sällskap. Kontraktet med Randers är skrivet på en säsong.
– För egen del känns det ganska bra med ett ettårskontrakt. Jag har ju inte spelat i A-landslaget och de kanske inte riktigt vet vad jag går för. Går det bra kanske jag får förlängt, förklarar Sara för Skövde HF:s hemsida.
Åtta i danska ligan – flera svenskor i laget
Innan flytten ska Sara Johansson först avsluta den här säsongen med Skövde HF. Skaraborgarna har under flera år varit ett etablerat topplag i SHE, som högstaligan kallas, och placerar sig med fyra omgångar kvar som tabellfemma. Förhoppningen är att Sara kan hjälpa laget att nå långt i det kommande slutspelet.
Därefter väntar nästa äventyr för 24-åringen. Till hösten spelar Sara för danska Randers i en av världens främsta ligor, där laget just nu placerar sig som åtta. I Randers finns flera andra svenskor, men att lämna Skövde HF efter alla dessa år blir ändå allt annat än lätt berättar Sara.
– Det är självklart jobbigt att lämna, jag har ju skaffat mig ett liv här. Det är här jag tänker bo i framtiden. Förhoppningsvis får jag avsluta min karriär här. Skövde ligger mig närmast om hjärtat.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.