Guldsmedshytte SK tog en efterlängtad seger på fredagen. Daniel Olsson Fromell bjöd på stor show, när Hallsberg besegrades med förkrossande 14-0. Samtidigt föll Fellingsbro/Frövi med 2-8 hemma mot topplaget Kungsör.
Daniel Olsson Fromell var kvällens frontfigur i Råsshallen. Med fyra mål och två assist var han poängbäst på isen, när hans Guldsmedshytte SK pulvriserade Hallsberg. Segersiffrorna skrevs till enorma 14-0, efter att GSK dessutom vunnit skotten med 73-14. Efter tre raka förluster var de tre poängen välkomna i hemmalägret.
– Det vart ju ingen värdemätare alls, men vi åker skridskor och visar upp en stor spelglädje. Jag hoppas att vi börjat bygga något positivt av detta, säger Benny Vikström om slakten.
Samtidigt som GSK plockade poäng gick Fellingsbro/Frövi tomhänta av isen på fredagskvällen. Laget föll hemma mot Kungsör med 2-8, efter att gästerna gått ifrån i slutperioden. FFIK:s båda mål gjordes i powerplay av Pontus Olgemar och Martin Pettersson.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Hallsberg:
Resultat: 14-0 (6-0, 3-0, 5-0)
Skott: 73-14
Mål GSK: 1-0 Joakim Braneby (E Ohlsson Fromell, Sand), 2-0 Daniel Magnusson (Wigerskog, R Ohlsson Fromell), 3-0 Michael Carlsson (Sand, D Olsson Fromell), 4-0 Daniel Olsson Fromell (Marcus Hjelm, Liljesvahn), 5-0 Daniel Olsson Fromell (Martin Hjelm, Liljesvahn), 6-0 Joakim Braneby (Andersson, D Olsson Fromell), 7-0 Emil Ohlsson Fromell (Wigerskog, Marcus Hjelm), 8-0 Max Wigerskog (Magnusson, E Ohlsson Fromell), 9-0 Rasmus Ohlsson Fromell (Magnusson, Wigerskog), 10-0 Daniel Olsson Fromell (Sand), 11-0 Daniel Magnusson (Wigerskog, R Ohlsson Fromell), 12-0 Joakim Braneby (Marcus Hjelm), 13-0 Daniel Olsson Fromell (Eriksson), 14-0 Rasmus Ohlsson Fromell (Braneby)
Matchfakta Fellingsbro/Frövi-Kungsör:
Resultat: 2-8 (0-2, 2-2, 0-4)
Skott: 23-41
Mål FFIK: 1-2 Pontus Olgemar (Florén Rönnqvist), 2-2 Martin Pettersson (Hammarlund, Tapper)
Tabellen från SweHockey:

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.