Guldsmedshytte SK tog en efterlängtad seger på fredagen. Daniel Olsson Fromell bjöd på stor show, när Hallsberg besegrades med förkrossande 14-0. Samtidigt föll Fellingsbro/Frövi med 2-8 hemma mot topplaget Kungsör.
Daniel Olsson Fromell var kvällens frontfigur i Råsshallen. Med fyra mål och två assist var han poängbäst på isen, när hans Guldsmedshytte SK pulvriserade Hallsberg. Segersiffrorna skrevs till enorma 14-0, efter att GSK dessutom vunnit skotten med 73-14. Efter tre raka förluster var de tre poängen välkomna i hemmalägret.
– Det vart ju ingen värdemätare alls, men vi åker skridskor och visar upp en stor spelglädje. Jag hoppas att vi börjat bygga något positivt av detta, säger Benny Vikström om slakten.
Samtidigt som GSK plockade poäng gick Fellingsbro/Frövi tomhänta av isen på fredagskvällen. Laget föll hemma mot Kungsör med 2-8, efter att gästerna gått ifrån i slutperioden. FFIK:s båda mål gjordes i powerplay av Pontus Olgemar och Martin Pettersson.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Hallsberg:
Resultat: 14-0 (6-0, 3-0, 5-0)
Skott: 73-14
Mål GSK: 1-0 Joakim Braneby (E Ohlsson Fromell, Sand), 2-0 Daniel Magnusson (Wigerskog, R Ohlsson Fromell), 3-0 Michael Carlsson (Sand, D Olsson Fromell), 4-0 Daniel Olsson Fromell (Marcus Hjelm, Liljesvahn), 5-0 Daniel Olsson Fromell (Martin Hjelm, Liljesvahn), 6-0 Joakim Braneby (Andersson, D Olsson Fromell), 7-0 Emil Ohlsson Fromell (Wigerskog, Marcus Hjelm), 8-0 Max Wigerskog (Magnusson, E Ohlsson Fromell), 9-0 Rasmus Ohlsson Fromell (Magnusson, Wigerskog), 10-0 Daniel Olsson Fromell (Sand), 11-0 Daniel Magnusson (Wigerskog, R Ohlsson Fromell), 12-0 Joakim Braneby (Marcus Hjelm), 13-0 Daniel Olsson Fromell (Eriksson), 14-0 Rasmus Ohlsson Fromell (Braneby)
Matchfakta Fellingsbro/Frövi-Kungsör:
Resultat: 2-8 (0-2, 2-2, 0-4)
Skott: 23-41
Mål FFIK: 1-2 Pontus Olgemar (Florén Rönnqvist), 2-2 Martin Pettersson (Hammarlund, Tapper)
Tabellen från SweHockey:

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.