I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Angelica Rosado är utbildad trädgårdsmästare, men har under de senaste åren arbetat för ett svenskt klädföretag i Stockholm. Drömmen om att få använda sina gröna fingrar har ändå alltid funnits. Under flera år har hon och hennes sambo, Adam Hertz, aktivt letat efter en gård för att starta ett nytt liv utanför storstaden. Till slut åkte de på en visning av en gård i Ingelshyttan strax utanför Storå.
– Det har alltid varit en dröm att ha en gård och bedriva verksamhet där. Under de senaste åren har vi letat mer aktivt och åkte på en visning av den här gården. Vi blev verkligen förälskade direkt och fick en härlig känsla för både området och samhället. Vi är så peppade och glada. Det blir ett nytt liv för oss och vi är så otroligt redo för det, säger Angelica.
På Brunnstorps gård har det odlats bär och grönsaker under många år – kanske är den mest känd för sitt koncept med självplock av hallon. Detta är något som Angelica vill bevara, samtidigt som hon vill utöka utbudet av grönsaker.
– Får vi hallon i år kommer vi att ha öppet för självplock som vanligt. Vi är redan en bra bit in i odlingssäsongen, men till nästa år vill jag även komma igång med att odla mer – både grönsaker och tomater i växthus, men också ute på friland. Målet är att kunna ha en gårdsbutik där vi säljer allt vi producerar. Sedan har vi så otroligt många idéer och drömmar, säger Angelica.
Hon berättar vidare om planerna för att utveckla gården:
– Det känns superviktigt för oss att skapa en levande gård och en destination för lokalborna, det är därför vi gör det här. Vi vill gärna ha mer aktivitet året runt och inte bara under en kort säsong. Adam är kock, så vi skulle gärna ha någon typ av matrelaterad verksamhet på gården också, kanske ett kafé eller något liknande. Vi funderar även på att anordna julmarknader. Jag är dessutom väldigt intresserad av hantverk, så det skulle jag gärna vilja kombinera på något sätt. Men vi får ta ett steg i taget, skrattar Angelica.
Paret får tillträde till gården redan i slutet av maj, men exakt när det stora flyttlasset går är ännu inte klart.
– Vi behöver planera det först, men vi kommer i alla fall att kunna börja vara där och ha öppet för bärplockare när det är skördetid för hallonen, runt juli. Vi är så glada och otroligt peppade på att få komma på plats och försöka göra verklighet av alla våra drömmar, avslutar Angelica.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.