I slutet av mars låste Gunilla Viberg Kingsgården för sista gången, och fortsätter nu sin verksamhet på Wienerkonditoriet. Och nu till månadsskiftet skrev de nya ägarna på pappren och planerar att öppna i början av maj.
Efter att ha bedrivit sommarcafé i fyra års tid, och dessutom har S:t Mary liggandes granne med Kingsgården, bestämde sig S:t Mary-gänget för att ta över efter Gunilla Viberg.
– Det har varit till salu ett tag, och vi bor ju granne med Kingsgården så vi tyckte att det passar bra. Vi är redo för ett året runt-ställe, berättar Anna Andersson, diakon vid Linde bergslags församling.
– Vi erbjuder ju praktik och arbetsträning, och nu får vi ytterligare en verksamhet att göra det.
Med sig har de kyrkrådet som bejakat det hela, och Anna berättar att man verkligen ser fram emot det här.
– Vi hoppas att det går bra, vi har ju lyckats på somrarna. Och eftersom det ligger så nära så kan vi vara flexibla med personalen. Vi tänker oss något liknande som på somrarna, men kanske med några nyheter, men det är hemligt än så länge, säger Anna.
– Det ska bli jättekul! Man kan ju tro att det här är ett första april-skämt, men det är det faktiskt inte!, skrattar Anna.
Kingsgården med ny regi planeras öppna i början av maj.
Fotnot: S:t Mary är ett diakonalt arbete inom Svenska kyrkan som startade i Linde bergslags församling. S:t Mary har utvecklats till en modell som nu erbjuds alla församlingar och pastorat inom Svenska kyrkan.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.