ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Debutåret över – Tobias blickar framåt: ”Vi ska ha höga ambitioner”

Första säsongen på LIF Lindesbergs tränarbänk blev inte vad det var tänkt. Men Tobias Pettersson är inte den som kastar in handduken. I en lång intervju berättar tränaren om misslyckandet, framtida mål och den talangboom som LIF nu går igenom.

Allsvenskan tog slut för lite mer än en månad sedan. För LIF Lindesberg blev det inget kvalspel uppåt i seriesystemet, likt säsongen innan och likt den målsättning som klubben satt. Istället blev säsongen 2016-17 ett mellanår, kantat av varierande resultat och kamp i tabellens mittenskikt.

Förklaringarna till varför det aldrig lossnade var många. Nu har viss tid passerat och arbetet med att bygga om från grunderna har redan hunnit en bra bit. Men samtidigt som spelarnamn presenteras lever minnena från den gångna säsongen kvar, inte minst hos Tobias Pettersson. Tränaren gjorde sitt första år på LIF:s tränarbänk och försöker att summera en lång säsong.

– Det första som kommer upp är att vi hade en målsättning och förväntningar om att nå kvalspel som förra året. Det klarade vi inte av och det är ett misslyckande så klart, inleder Tobias som menar att det var formsvackan efter julvilan som fällde laget.

– Den här hösten var i paritet med förra hösten, om vi ska jämföra det så. Det var väl snarare så att vi inte fick det att lyfta efter jul och det gjorde att vi missade kvalplatsen. Vi tappade häng på topplagen och ju längre in på säsongen man är desto svårare är det att hämta ikapp. Vi kom aldrig tillbaka tabellmässigt…

Efter en pigg säsongsupptakt med fyra vinster på de sex första matcherna tappade LIF snabbt fart. Laget etablerade sig hastigt och mindre lustigt som ett mittenlag, en placering som laget höll fram till slutet. Dessutom hade brandgult problem att mäta sig med de lag som slogs i tabellens toppskikt.

– Det som saknades är precis det som ofta skiljer ett topplag från ett längre ner – en form av jämnhet och en högre lägstanivå. Vi har ju haft en alldeles för låg lägstanivå och saknat stabiliteten i våra prestationer. Vi har inte lyckats prestera bra handboll tillräckligt många gånger, tyvärr har svackorna och djupdykningarna kommit för ofta, analyserar Tobias.

Om ungdomslagens framgångar: ”Det ser oförskämt bra ut”

Debutåret är avverkat för Tobias Pettersson. Nu blickar det unga tränarlöftet istället fram mot nya utmaningar, med LIF Lindesberg som fortsatt uppdragsgivare. Den brandgula truppen samlades tidigare den här veckan för att återuppta träningen och redan nu har stora delar av lagbygget fallit på plats.

Nio spelare står i dagsläget under kontrakt. Så sent som i fredags säkrades den kanske hittills tyngsta signaturen, i form av målmaskinen och niometerstalangen Jesper Nilsson. Men samtidigt som spelartruppen börjar att ta skepnad är det mer oklart på tränarbänken. Assisterande tränaren Stefan Doverhagen har valt att kliva av, samtidigt som LIF-ikonen och klubbens fystränare sedan årtionden tillbaka Micael Nelson också lämnar.

– Där är ju luckor som ska fyllas på ett eller annat sätt. Vi försöker att få in folk för att stärka upp ledarstaben med olika typer av kompetenser, berättar Tobias Pettersson som ser lugnt på lagbygget.

– Det är inget som oroar mig. Jag är helt övertygad om att vi kommer ha en spelartrupp som är slagkraftig på en Allsvensk nivå nästa säsong.

De två nya namnen in i LIF Lindesbergs seniortrupp har så här långt hämtats från de egna leden. Både Fredrik Karlsson och Axel Rämhed har skrivit på sina första A-lagskontrakt. Det är samtidigt inget som förvånar. Den som följt LIF:s ungdomsverksamhet de senaste åren har kunnat se pojklag, flicklag och juniorer nå enorma framgångar på USM.

– Ja, det ser ju oförskämt bra ut! Framförallt med en stor mängd spelare och stort urval, som är en förutsättning för att man ska få en kvalitet. Juniorlaget har gjort fantastiska resultat i år och det är ett kvitto på att det finns kvalitet där, konstaterar Tobias.

Lyfter upp juniorerna: ”Ett jätteläge att slussa in så många som möjligt”

Under våren och sommaren får tränaren alltså minst två ungdomsspelare in i sin A-trupp. Axel Rämhed och Fredrik Karlsson fick redan den gångna säsongen flera chanser i Allsvenskan, där även spelare som Karl Zetterlund och Christoffer Thor testades. Juniorernas frammarsch är en fortsättning på LIF:s arv med att ta tillvara på egna talanger.

– Det är en filosofi som föreningen har jobbat efter under hela sin existens. Det finns ingen anledning att ändra på det, för jag tror också på den tanken. Just med hur det ser ut underifrån är det här ett jätteläge för LIF att slussa in så många som möjligt i seniorhandbollen, berättar Tobias Pettersson som också poängterar att steget mellan juniorspel och A-lag är stort.

– Det är den utmaningen som vi står inför närmast. Och det är inte bara jag som jobbar med de här killarna, det är många ledare som är inblandade och vi ska tillsammans skapa så bra förutsättningar som möjligt för de yngre killarna att kunna ta steget. Samtidigt måste vi också prestera bra resultat i det korta perspektivet. Det är en stor utmaning, att hitta balansen mellan kort- och långsiktighet.

För även om ungdomssatsningen görs för framtiden är det här och nu som LIF Lindesbergs A-herrar måste leverera. Publik, sponsorer och övriga som engagerar sig kräver framgång på planen. Där lyckades laget inte nå upp den gångna säsongen. Men mitt i besvikelsen fanns det stunder då LIF blixtrade till, med ett spel som visade att kvaliteten fanns där.

– Även om vi misslyckades med vår målsättning i år höll vi ju inte direkt på att åka ur. Poängmässigt var vi inte så långt efter tidigare år heller, vi är inga hästlängder från målsättningen om kvalspel. För även om säsongen var blek ska man inte glömma att vi gjorda många bra saker, poängterar Tobias.

Han håller samtidigt inte igen med att LIF siktar klart högre upp än den åttondeplats som blev fallet den här våren. Ledningen är överens på den punkten och LIF Lindesberg har uttalat att sommaren ska bli något av en nystart. Bergslagens brandgula stolthet siktar fortsatt högt, detsamma gäller för Tobias.

– Självklart vill vi bli bättre. Vi hade en hög ambition den här säsongen och vi ska ha höga ambitioner även nästa säsong. Exakt vad det blir för målsättning har vi inte spikat, men finns ingen anledning att sänka ambitionsnivån.

Publicerad 26 april 2017 klockan 18:50


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Det var en stolt Isabella Jansson Wiklund som tog emot pris som Årets Kusk 2025 på Fornaboda. Foto: Mikael Jansson

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.

23 februari 2026 klockan 17:26 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.

22 februari 2026 klockan 18:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo ...

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Det låter positivt inför Lindlövens sista hemmamatch inom HockeyEttans grundserie. Med fri entré så hoppas hemmalaget även att få extra stöd från läktaren. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.

20 februari 2026 klockan 10:08 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IFK Lindesberg (blått) tog sig till semifinal av Klubbteamet Cup i arenan under januari månad. Då åkte man ur turneringen efter förlust mot RFL-laget Svärtinge. Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.

19 februari 2026 klockan 08:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när ...
13 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i ...
9 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i ...
8 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.

4 februari 2026 klockan 22:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk

1 februari 2026 klockan 18:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

Linde Volley avstår frivilligt sin plats i elitserien inför den kommande säsongen. I höst spelar laget i division 1. Foto: Hasse Persson.

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”

Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.

16 januari 2026 klockan 21:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av ...

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng

Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för f...

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en ...

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda må...

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka ...

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av ...

Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2025 klockan 13:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start p...
29 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit...
13 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-10

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-03

2025-12-02

2025-12-01

2025-11-24

2025-11-23

2025-11-22

2025-11-20

2025-11-17

2025-11-14

2025-11-07

2025-11-03

2026-02-23 23:07