Mathias Pettersson och Veronica Eriksson slår upp portarna till Say Cheese. Foto: Camilla Lagerman
Delikata ostar på menyn när paret öppnar butik i Linde
Fredagen den 4 oktober slår Lindesbergs nya delikatessbutik, Say Cheese, upp portarna för första gången. En lagom stor butik, där ostar av olika slag står i fokus, något som ägarna Mathias Pettersson och Veronica Eriksson själva upptäckte saknades.
– Det här är något som lindesbergarna är värda att ha, säger Mathias med ett brett leende.
För lite drygt fem år sedan föddes idén till att öppna en egen delikatessbutik. Mathias föreslog för flickvännen Veronica att de skulle köpa lite goda ostar till helgen, men fick veta att någon sådan butik inte fanns i Lindesberg. Alternativet var att åka till Nora, eller helt enkelt att handla från de vanliga matvarubutikerna.
– Tanken har legat och marinerat i lite drygt fem år, och har dykt upp lite då och då, berättar Mathias.
Mathias, som kommer från många års företagande i Örebro, sålde det sista företaget i början av året och funderade på vad han skulle göra härnäst. Svaret kom, lite oväntat, under en promenad genom Lindesberg.
– Vi gick längs Kungsgatan och fick se en skylt där det stod att den här lokalen var ledig. Då tänkte jag, som jag brukar: ”Om inte nu, när?”, berättar Mathias.
Foto: Camilla Lagerman
Senare samma vecka tog han kontakt med Libo och processen var i rullning. Sedan dess har man spenderat mycket tid åt att färdigställa och förvandla lokalen, till den pittoreska ostbutiken den idag är.
– För mig är själva företagandet något jag gillar, men att kunna kombinera det med något som jag tycker är gott och lite vardagslyx, samtidigt som det var något som fattades i stan är ju perfekt. Det här är något som lindesbergarna är värda att ha, säger Mathias med ett brett leende.
Foto: Camilla Lagerman
Samtidigt som paret har renoverat lokalen, har de också passat på att gå olika utbildningar och kurser för att fördjupa sig i ostarnas värld. En bransch man senare insåg var långt mycket större än de hade kunnat föreställa sig.
– 2023 producerades 22 miljoner ton ost i hela världen, det är helt galet! Det är så mycket så man kan inte ens föreställa sig. Men vi kommer hålla oss till ett bra sortiment runt 50 ostar, men också lyssna på kunderna, säger Mathias.
– Alla ostar som vi har ska man känna att man har möjlighet att testa, blir det för många går man oftast bara på det säkra kortet, flikar Veronica in.
Foto: Camilla Lagerman
Även om fokus kommer ligga på ostar av olika slag, kommer man även erbjuda kunderna delikatesser som tilltugg. Bland annat kommer en lokal bagerska att sälja sina bröd i butiken, så att man kan få båda delar.
– Det är Annas Hantverksbageri, som idag har sin verksamhet hemma. Hennes bröd är helt fantastiska, avslutar Mathias.
Say Cheese öppnar fredag 4 oktober, och kommer till en början ha öppet torsdagar och fredagar klockan 10-18, samt lördagar 10-14. Adressen är Kungsgatan 33 i Lindesberg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Fyrbent bildparad för Rosa Bandet
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med ...
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.